1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan: En Yakın ve Güvenilir Dostumuz Çin
Pakistan: En Yakın ve Güvenilir Dostumuz Çin

Pakistan: En Yakın ve Güvenilir Dostumuz Çin

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ülkesinin en yakın ve en güvenilir müttefikinin Çin olduğunu söyledi.

17 Mayıs 2011 Salı 16:29A+A-

Çin'e dört günlük bir ziyaret düzenlemekte olan Gilani bu sözleri Amerika Birleşik Devletleri ile Pakistan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde sarfetti.

Dün Pakistan'a giden ABD'li senatör John Kerry iki ülkenin ilişkilerini normalleştirme için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Çin ile Pakistan arasında Çin'in Hindistan'la rekabeti, Pakistan'ın da başta Keşmir olmak üzere Hindistan'la yaşadığı sorunlar nedeniyle de güçlü bir ittifak zemini var.

ABD Pakistan ilişkileri El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ABD'li özel bir birlik tarafından Abbuttabat kentinde öldürülmesinin ardından karşılıklı suçlamalarla gerilmişti.

Bu arada Pakistan sınırını geçen bir NATO helikopterinden ateş açılması üzerine iki Pakistan askerinin öldüğü bildiriliyor.

Bölgedeki bir istihbarat yetkilisi helikopterin Pakistan askerlerinin kurduğu bir kontrol noktasına ateş açtığını söyledi.

Afganistan'daki NATO güçlerinin bir yetkilisi böyle bir haber almadıklarını ancak soruşturmayı sürdürdüklerini söyledi.

Pakistan sınırı ötesinden gelen militanların Afganistan'ın doğusunda saldırılar düzenlediğini savunan Amerika Birleşik Devletleri'ne ait insansız hava araçları sık sık Pakistan sınırını geçip saldırılar düzenliyor.

Ancak bir helikopterin askeri bir kontrol noktasına ateş açmasının zaten gergin olan ilişkilere daha da zarar verebileceği bekleniyor.

BBC

HABERE YORUM KAT