Pakistan Başbakanından Orduya Uyarı

22.12.2011 17:57
Pakistan Başbakanından Orduya Uyarı
Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani, ülkedeki seçilmiş hükümeti devirmek için çeşitli komploların yapılmakta olduğunu ancak bunlara boyun eğmeyeceğini söyledi.

Başbakan Gilani, halkın oylarıyla seçilmiş iktidarın ülkedeki esas meşru güç olduğunu ve silahlı kuvvetler de dahil olmak üzere diğer tüm kurumların buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Gilani'nin açıklamaları, iktidara geçişinden bu yana, ordunun Pakistan'daki rolü konusundaki ilk büyük çıkışı olarak dikkat çekiyor.

Pakistan ordusunun halka yani Anayasa'ya bağlı olduğunu belirten Gilani "hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın" dedi.

Gilani'nin açıklamaları, ülkedeki sivil yönetimle ordu arasında artmakta olduğu belirtilen gerilimin yeni bir aşaması olarak değerlendirildi.

Ekim ayında ortaya atılan iddiaya göre Gilani yönetimi, Usame bin Ladin'in Pakistan'da yakalanıp öldürülmesi ardından, silahlı kuvvetlerin yönetime el koyacağından kaygı duyuyordu.

New York Times gazetesi, bu sebeple, Gilani'nin gizli bir mektup yazarak Washington'dan yardım istediğini ortaya atmıştı.

İddialar, Pakistan tarafından yalanlansa da, Amerikan kaynaklarından bir yalanlama gelmedi ve ülkedeki ordu-sivil mücadelesinin devam ettiği yönündeki görüş yaygınlaştı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Ali Zerdari'nin istifaya zorlandığı, bu sebeple tedavi için bulunduğu Dubai'den dönmeyeceği iddia edilmişti.

Başbakan Gilani'nin bugünkü açıklamalarını, Zerdari'nin Pakistan'a geri dönmesine rağmen, söylentilerin sona ermemesi sebebiyle yapmış olabileceği belirtiliyor.

BBC 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim