1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Özyönetim" İlanına Müebbet Hapis İstemi
"Özyönetim" İlanına Müebbet Hapis İstemi

"Özyönetim" İlanına Müebbet Hapis İstemi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde “özyönetim” ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Sur Belediye Başkanı Seyid Narin'in de aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 4'ü tutuklu 6 sanık hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabûl edildi.

İddianamede, PKK güdümündeki bazı internet siteleri ve yayın organları aracılığıyla eylem çağrılarında bulunulduğu, bu kapsamda kentte “güvenlik” güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, vatandaşların ev, iş yeri ve araçlarına el yapımı patlayıcı, uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı eylemlerinde artış olduğu kaydedildi.

290 Noktada Hendek, Barikat ve Tuzaklanan Patlayıcı

“Özyönetim” ilanının ardından Sur ilçesindeki ev ve sokaklarda PKK üyelerince tuzaklama yapıldığı belirtilerek, ilçede yaklaşık 290 noktada barikat, hendek, perdeleme ile rögar, yol, ev, hendek ve barikatlara tuzaklanan patlayıcılar tespit edildiği, birçok noktada örgüt üyesi keskin nişancıların bulunduğu bildirildi.

“Özyönetim” ilanının PKK eylemleriyle birlikte değerlendirildiği iddianamede, “özyönetim”e ilişkin açıklamanın yapıldığı 14 Ağustos 2015 tarihinde ilçenin PKK mensuplarının eylemlerinin odak noktasına geldiğinin gözlemlendiğine işaret edildi.

İddianamede, Sur Belediye Başkanı Seyid Narin, Belediye Meclis üyesi Fatma Şık Barut, Güneş Ölmez, Ali Rıza Çiçekli ile haklarında yakalama kararı bulunan Hasan Irmak ve Mehmet Onaç hakkında “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

AA

HABERE YORUM KAT