1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Özgürlükçü(!) Medya Bu Hukuksuzlukları Görmedi
Özgürlükçü(!) Medya Bu Hukuksuzlukları Görmedi

Özgürlükçü(!) Medya Bu Hukuksuzlukları Görmedi

Ergenekon şüphesiyle yapılan Odatv baskınında yaygara koparan bazı medya organları, Anadolu’da Vakit Gazetesine açılan 312 general davası ile Gazeteci-Yazar Mehmet Metiner ve Orhan Miroğlu’na yönelik suikast girişimlerine sessiz kaldılar.

19 Şubat 2011 Cumartesi 02:13A+A-

Hürriyet Gazetesi yazarı ve Odatv yöneticisi Soner Yalçın ve 3 arkadaşının, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınması ve tutuklanması sonrası büyük bir yaygara koparan medya organları ve gazeteci cemiyetlerinin; Anadolu'da Vakit Gazetesi'ne açılan 312 general davası, gazetemiz yazarı Abdurrahman Dilipak'ın evinin haczedilmesi ve hapis cezası alması, Doğru Haber Gazetesi'ne yapılan baskın, Gazeteci-Yazar Mehmet Metiner ve Orhan Miroğlu'na yönelik suikast girişimlerine sessiz kalmaları dikkat çekiyor. Hürriyet Gazetesi'nin Ergenekon Terör Örgütü davasından tutuklanan ilk yazarı olan Soner Yalçın ve Odatv'ye yapılan baskın sonrası gazetelerinde yaygara kopartıp uluslararası basın örgütlerini harekete geçiren Doğan grubu gazetelerinin kendilerinden olmayan kesime yapılan hukuksuzlukları ve tehditleri görmezden gelmeleri medyanın 'çifte standardı' olarak değerlendiriliyor.

METİNER VE MİROĞLU'NA SUİKAST DAVASINDA SESSİZ KALDILAR

Odatv'ye yapılan baskın sonrası fırtına koparan malum medya, son zamanlarda gündeme gelen gazeteci Mehmet Metiner'e suikastla ilgili haberleri görmedi. PKK ile ilişkisi olduğu belirtilen K.B'yi bir süre 'adli takibe' aldıktan sonra gazeteci Mehmet Metiner'i öldürmek için eylem hazırlığında olduğunu saptayan polis, suikastı son anda önlemişti. Bu haber, Radikal gazetesi hariç Doğan grubuna ait yayın organlarında duyurulmadı.

Doğan grubu yayın organları daha önce de aynı tutumu Orhan Miroğlu'na karşı sergilemişti.

Miroğlu'nun PKK yanlısı HPG Online sitesinde yayınlanan yazıda ve bizzat kendisine açılan telefonda tehdit edilmesi de medya tarafından haber konusu edilmemişti. Miroğlu önce PKK taraftarlığıyla tanınan HPG Online sitesinde yayınlanan bir yazıda 'Mortoğlu' denilerek uyarılmış, ardından da kimliği belirsiz bir kişi tarafından aranarak tehdit edilmişti.

DOĞRU HABER BASKININA KÖR KALDILAR

Aynı basın yayın organları İstanbul'da Doğruhaber gazetesine yapılan polis baskını karşısında da sessiz kalmıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında gazetenin Esenler'deki merkezinde arama yapan Terörle Mücadele ekipleri, saatler süren aramalar sonrasında gazetenin 2 çalışanını tutuklamıştı. Doğru Haber gazetesine yapılan baskını iç sayfalarından veren Doğan grubu gazeteleri, haftalık Doğru Haber gazetesine yapılan baskında 'basın özgürlüğü'nü unuttu.

312 general davasında da kör kaldılar

Yazarı Ergenekon'dan tutuklanan Hürriyet'in başında bulunduğu Doğan grubu gazeteleri Anadolu'da Vakit gazetesine 312 general tarafından açılan davada da basın özgürlüğünü unutmuştu. Anadolu'da Vakit gazetesi yazarı Asım Yenihaber'in 2 generali eleştirmesi üzerine 312 general davası geçtiğimiz yıl sonuçlanmış ve gazete 624 bin TL cezaya çarptırılmıştı. Bugün Odatv baskınında ortalığı ayağa kaldırarak basın yayın kuruluşlarını harekete geçiren gazeteler Anadolu'da Vakit gazetesinin aldığı cezanın hem dava aşamasında hem de davanın sonuçlanmasının ardından hiçbir girişimde bulunmadılar. Türk basın tarihinin en büyük maddi cezası olma özelliği taşıyan '312 General davası' Türk basın tarihine yüz karası bir dava olarak geçmişti.

GAZETECİNİN EVİ HACZEDİLDİ, GIKLARI ÇIKMADI

Basın yayın organları ve gazeteci kuruluşları daha önce de çifte standarda dayalı tutumlarını Abdurrahman Dilipak'ın evi haczedildiğinde göstermişlerdi. Basın kuruluşları, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya için "Hakkımı helal etmiyorum" yazısı üzerine evine haciz gelen Abdurrahman Dilipak'a yapılan haksızlığı görmemişlerdi. Ankara 29. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan tazminat davasında, Dilipak suçlu bulunarak 30 bin lira tazminata mahkum edilmişti. Faiziyle beraber 100 bin lirayı aşan tazminatın ödenmesi için Dilipak'ın evinin satışa çıkarılmasına kadar veren Kadıköy 4. İcra Dairesi, Dilipak'a ait evi satışa çıkarmış ve Dilipak'ın bütün hayatı boyunca çalışarak aldığı evi elinden alınmıştı.

FAHREDDİN DEDE / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum