1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Özgürlük Filosu’na Yunanistan Engeli
‘Özgürlük Filosu’na Yunanistan Engeli

‘Özgürlük Filosu’na Yunanistan Engeli

Atina, gemilerin Yunanistan'dan ayrılmasına yasak koydu.

01 Temmuz 2011 Cuma 18:05A+A-

Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail ablukasını delmeyi amaçlayan Özgürlük Filosu’na bağlı gemilerin Yunan limanlarından hareket etmeleri yasaklandı.

İsrail gizli servisi MOSSAD’ın gemilere sabotaj düzenlediğini iddia eden aktivistler ise Atina’daki Amerikan Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yaptı.

Gazze’ye Özgürlük-İnsan Kal filosu, Girit açıklarında toplanarak Gazze’ye hareket etmeyi planlıyor. Ancak, İsrail filoyu engelleme girişimlerini sürdürüyor.

İsrailli yetkililerin Yunanistan nezdindeki girişimlerinin sonucu olarak, Yunan ve yabancı bandıralı tüm gemilerin Yunan limanlarından hareket etmelerinin yasaklandığı bildirildi.

Atina’daki Amerikan Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup Amerikalı barış eylemcisi de filoyu engelleyeceğini açıklayan İsrail’e verdiği destekten ötürü Washington yönetimini protesto etti.

Filoya katılan gemilere İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından sabotajlar düzenlendiği de iddia ediliyor.

İsveç ve İrlanda gemilerinin uskur ve motoruna düzenlenen sabotajların ardından Göcek’te yine filoya ait bir İrlanda gemisinin pervanesinde arıza yaşandı.

Göcek’teki olay üzerine Ankara derhal harekete geçti.

Denizcilik Müsteşarlığı’nın araştırması sonucunda, geminin Türkiye karasularına girerken arızalandığı ve geminin motorunun ağır zarar gördüğü ortaya çıktı.  

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada, Yunan vatandaşlarına ve Yunan bandıralı gemilere Gazze için oluşturulan yeni yardım filosuna katılmamaları çağrısında bulunulmuştu.

Yunan basınında çıkan haberlerde de, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Atina'dan, Gazze için hazırlanan yeni yardım filosunu engellemesini istediği" iddiasına yer verilmişti.

HABERE YORUM KAT