1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Özgürlük Filosu Koalisyonu: Pes Etmeyeceğiz
Özgürlük Filosu Koalisyonu: Pes Etmeyeceğiz

Özgürlük Filosu Koalisyonu: Pes Etmeyeceğiz

İşgalci İsrail’in Zaytouna gemisine uluslararası sularda müdahalede bulunarak el koyması ve gemideki 11 kadın aktivisti gözaltına almasına tepki gösteren Özgürlük Filosu Koalisyonu üyeleri, pes etmeyeceklerini söyledi.

A+A-

İşgalci İsrail ordusunun Zaytouna gemisine uluslararası sularda müdahalede bulunarak el koyması ve gemideki 11 kadın aktivisti gözaltına alması Özgürlük Filosu Koalisyonu üyeleri tarafından kınandı.

“Gazze Halkının Izdırabı Devam Ediyor”

Koalisyon üyesi Zohar Chamberlain Regev, Strazburg’da Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri ile görüştüklerini ve destek talep ettiklerini belirterek, “Gazze halkının ızdırabı saldırılar ve abluka nedeniyle devam ediyor, bunu biliyoruz. Pes etmeyeceğiz. Barışçıl eylemlerimize devam edeceğiz.” dedi.

“Şaşırmadık”

Zaytouna gemisine işgalci İsrail’e ait donanma tarafından müdahale edildiği saatlerde Strazburg’da AP üyeleri ile toplantıda olan koalisyon üyeleri, uluslararası toplumu harekete geçirmek için çaba gösteriyor.

Strazburg’da AA muhabirinin sorularını yanıtlayan koalisyon üyesi Chamberlain Regev, “Dün geminin durdurulup, Aşdod Limanı’na çekildiğini duyduğumuzda şaşırmadık, bunun olabileceğini ve daha önce de yaşandığını biliyorduk. Böyle bir şey yaşandığı için çok üzgünüz. İsrail yönetiminin çok yanlış bir karar verdiğini ve bizim amacımızı anlamadığını düşünüyoruz. İsrail yönetiminin bu tavrının nelere yol açacağının da farkında olmadığını düşünüyoruz.” dedi.

“İsrail, Yaptıklarının Bedelini Ödemeli”

Tüm dünyada aktivistlerin Filistin ve Gazze halkının yaşadığı baskı ve olumsuzlukları anlatmak için harekete geçtiğine değinen Chamberlain Regev, “Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilleriyle görüştük ve gemimiz için koruma talep ettik. Daha çok İsrail’e yaptırım uygulanması için taleplerde bulunduk. İsrail’in Filistin halkına yaptıklarının bedelini ödemesi gerektiğini savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Destek Daha da Artmalı”

AP’de yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Chamberlain Regev, “Milletvekilleriyle görüşerek imza topladık. Değişik siyâsî gruplardan 40’a yakın parlamenter destek verdi. Destekleri olumlu karşılıyoruz fakat bu desteğin daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği insan haklarından bahsediyor fakat uygulamada kendilerinden beklenen tavrı yeterince göremiyoruz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum