1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Özgür Eğitim-Sen: Yeni Halepçeler Olmasın!
Özgür Eğitim-Sen: Yeni Halepçeler Olmasın!

Özgür Eğitim-Sen: Yeni Halepçeler Olmasın!

Halepçe katliamının yıldönümü nedeniyle bir basın bildirisi yayınlayan Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği, katliamın arkasında emperyalizmin olduğuna dikkat çekti.

16 Mart 2011 Çarşamba 14:57A+A-

"Halepçe'ye kimyasal silah atılması için Saddam'ı kullanan ABD ve onun yandaşları bugün Irak'ın tamamını işgal etmiştir. Dün Saddam'ı kullanarak Kürtlere kimyasal silah yağdıranlar ile bugün Irak'ta 2 milyon insanın ölümüne neden olanlar aynı zihniyet ve aynı devletlerdir."

Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği'nin Halepçe açıklaması:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bugün insanlığın en büyük utançlarından biri olan Halepçe katliamının 23. yıl dönümü. 16 Mart 1988'de dönemin Irak diktatörü Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırılarda ilk anda 6.000 (halkın verdiği bilgilere göre 22 bin) mazlum, Müslüman Halepçeli Kürt zehirlenerek ya da yanarak şehîd edilmiş, 15.000 kişi de ağır derecede yaralanmıştı. Bu saldırı sonrası büyük bir göç dalgası ve büyük bir insanlık dramı yaşanmıştı.

Bugün Irak'ı özgürleştirme iddiasıyla benzer katliamlara imza atan batılı güçler tarafından desteklenen Saddam Hüseyin yönetiminin uluslararası kuruluşların araştırmalarına göre yaklaşık 200 bin insanın ölümüne neden olan Enfal operasyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği saldırıların en büyüğü olan Halepçe katliamı "Uluslararası Toplum" tarafından uzun süre görülmedi, görülmek istenmedi. Kendi sağladıkları silahlar ve kendi destekledikleri yönetim tarafından gerçekleştirilmiş olması bu insanlık dramını görmezden gelmelerinin en temel nedeniydi.

23 yıl sonra Irak'ta ve dünyada değişen bir şey yok. Halepçe katliamına her yıl yenileri ekleniyor. Gelen gideni aratır misali seleflerini zulümde geri bırakan Irak'ın yeni efendileri Halepçe katliamını Irak'ı işgal etmeye karar verdikleri zaman Kürtleri kazanmak adına yani yıllar sonra pragmatist nedenlerle ve ikiyüzlüce hatırladılar. Mazlum Kürt halkı Saddam'ın zulmünden kurtulma adına yeni Saddamlara razı edilmek isteniyor. Halepçenin gerçek mimarları şu an Saddam'ın koltuğunda oturan Batılı Emperyalistlerdir.

Bu katliamda Saddam kadar, Saddam'ı destekleyen ve ona kimyasal silah temin eden batılı devletler de sorumludur. Bu efendiler Saddam'ı yargılayıp idam ettirmekle bu suçtan kurtulamazlar. Bu katliama ortak olan devletler ve bu devletlerin o dönem başında bulunanlar da yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Aksi halde, yeni Halepçeler olmaya devam edecektir.

Üzülerek görüyoruz ki dün Halepçe'ye kimyasal silah atılması için Saddam'ı kullanan ABD ve onun yandaşları bugün Irak'ın tamamını işgal etmiştir. Dün Saddam'ı kullanarak Kürtlere kimyasal silah yağdıranlar ile bugün Irak'ta 2 milyon insanın ölümüne neden olanlar aynı zihniyet ve aynı devletlerdir.

Halepçe'de yaşananlar emperyalizmin dünya hegemonyasını tesisi için gerçekleştirdiği diğer katliamlardan farklı değildir. Hiroşima, Nagazaki, Vietnam, Ruanda, Kamboçya, Çeçenistan, Bosna, Afganistan, Filistin, Irak gibi bir yüzyıla sığamayacak kadar çok ve kanlı olan katliamların gerçek sorumluları olan emperyalistler bugün de "insan hakları ve özgürlüklerin hamisi" kisvesiyle yeni katliamlara imza atıyorlar.

Bizler de ÖZGÜR EĞİTİM SEN DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ olarak bu vahşi katliamı yapanları, destek vererek katliama ortak olanları ve sessiz kalanları kınıyor ve yeni Halepçelerin yaşanmaması için tüm Müslümanları ve insanlık onuruna sahip çıkan tüm bireyleri duyarlı olmaya davet ediyor ve haykırıyoruz "ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM"

SELAM VE DUA İLE…..  

ÖZGÜR EĞİTİM SEN DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ

HABERE YORUM KAT

1 Yorum