1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. "Özgür-Der'e Yapılan Saldırıları Kınıyoruz"
Özgür-Dere Yapılan Saldırıları Kınıyoruz

"Özgür-Der'e Yapılan Saldırıları Kınıyoruz"

Amasya'da bir araya gelen İslami kurum yetkilileri Özgür-Der'e yapılan saldırıyı kınayan bir nasın açıklaması yayınladı.

A+A-

Başta Hızır-Der olmak üzere İHH, İlim Yayma Cemiyeti, Nehir-Der, Toçbir-Sen ve Sağlık-Sen yapılan alçakça saldırlar karşısında Özgür-Der’le dayanışma içersinde olduklarını belirterek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

fotograf-(1)-003.jpg
 

Basın açıklamasının tam metni:

PKK'NIN ÖZGÜR-DER’E YAPMIŞ OLDUĞU SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ

13 Ağustos 2013 - Salı

Geçtiğimiz günlerde PYD (PKK) Rojava’da Suriye’li muhalifler tarafından katliam yapıldığını iddia etmiş, katliam görüntüleri diye arka arkaya sundukları fotoğraf ve video görüntülerini ÖZGÜR-DER bünyesinde bulunan HAKSÖZ haber sitesi belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Rojava’da masum sivillere yönelik katliam yapıldığı, kadınlara tecavüz edildiği, cami hoparlörlerinden Kürtlerin canlarının, mallarının helal olduğuna dair fetvalar yayınlandığı türünden yalanlarla propaganda yapmışlardı. Bu tür iftiralarla kamuoyu oluşturmak, gündem belirlemek, tabanı hareketlendirmeye kalkışmışlardı. Hız kesmeden yalan haberlerle bu iftiralara devam ediyorlar.

Suriyeli direnişçilerce “diri diri yakılan 3 sivil Kürt” iddiası HAKSÖZ HABER sitesince yalan olduğu ispatlanmış, iftira olduğu belgelenmişti. Bilindiği üzere 7 Ağustos tarihinde İran’ın Press Tv’sine dayandırılarak Doğan Haber Ajansınca servis edilen görüntüler üzerinden dillendirilen bu iddianın ne Suriye’yle, ne de Kürtlerle ya da PYD’lilerle bir ilgisinin olmadığı ve hiçbir surette tasvip edilmesi mümkün olmayan bu fiilin, 2011 Nisan’ında Irak’ta gerçekleşen bir hadisenin görüntüleri olduğu ispatlanmış, zaten adı geçen ajans da haberini çekmişti.

Bununla beraber PYD (PKK) Rojava’da katliam yapıldığını iddia ettiği köye basını da almamaktadır.

Bilindiği gibi ÖZGÜR-DER bünyesindeki HAKSÖZ HABER sitesinin PYD (PKK) nin iftira ve yalanlarını bir bir ortaya çıkartması sonucunda kendi basın yayın organları üzerinden Özgür-Der’i hedef göstererek akabinde Özgür-Der Van şubesi ve Diyarbakır şubesine bağlı Bağlar temsilciliği silahlı ve molotoflu saldırıya uğradı.

İki yılı aşkın bir süredir yüz binden fazla insanı katleden ve milyonlarcasını da mülteci durumuna düşüren katil Beşşar Esad diktatörlüğüne karşı, ümmetçi bakış açısıyla İslami direnişin yanında yer aldığı ve direnişe destek verdiği için Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği’nin Van Şubesine ve Diyarbakır Bağlar Temsilciliğine yapılan menfur saldırıları ve buna destek olan tüm odakları kınıyoruz.

Özgür-Der Türkiye’nin genelinde de Suriye’de mazlum ve mağdur duruma düşmüş kardeşleri için toplanan yardımlara aracılık etmiş, Beşşar Esed rejiminin yoğun saldırı tehdidi altındaki bölgelerde hayati riskleri de göze alarak bu yardımları hak sahiplerine ulaştırma çabası içinde olmuştu. Bizler de İslami kuruluşlar olarak bu çalışmaların içersinde bulunmuştuk. Beşşar Esed taşeronluğu yapan PYD (PKK) bu yardımlardan da rahatsız olmuş başta Özgür-der olmak üzere birçok İslami kuruluşu El Kaideci olduğu iftirasını yaparak Türkiye kamuoyunda İslami kuruluşları itibarsızlaştırmaya çalışarak kendini de mağdur göstermiştir

Özgür-Der Suriyeliler arasında örgüt, bölge ve etnik köken ayrımı yapmadan tüm mazlumlara elinden geldiğince yardımları ulaştırmaya çalıştı. Elbette İslami kimlikli bir kuruluş olarak aracılık ettiği yardımların güvendiği İslami kuruluşlar eliyle ulaştırılması gayret ettik. Topladığı yardımların miktarı hakkında kimseye hesap vermek durumunda olmamakla beraber, bizzat yardımseverleri, infakta bulunanları bilgilendirmek için ilettiği tüm yardımları medya aracılığıyla kamuoyuna duyurdu, bu konuda kamuoyundan gizli saklı bir faaliyet yürütmedi.

“Rojava’da Katliam Var” diyerek ortamı ve gündemi kendi çıkarlarına göre manipüle eden ve Suriye’de zalim Esed rejimine karşı mücadele eden Müslümanları arkadan vurmaya çalışan, PKK-PYD medyasının ajitatif faaliyetleri ve bunlara çanak tutan içten dıştan diğer mahfiller bölgede hakkın ve adaletin savunuculuğunu yapmaya gayret eden Müslümanları hedef gösterdiler ve sonunda Özgür-Der Van Şubesine ve Diyarbakır Bağlar Temsilciliğine yapılan bu alçakça saldırılar gerçekleşti. Açıkça uydurma olduğu belgelenen görüntü ve haberlerle Esed’in taşeronluğuna soyunmuş PKK-PYD çizgisi, Türkiye’de ve tüm dünyada insani faaliyet yürüten vakıf, dernek ve şahısları da hedef göstermeye devam ediyor.

Bizler biliyoruz ki; bu saldırılar sıradan saldırılar değildir. Bu saldırılar sürpriz münferit bir olaylar da değildir. Bu saldırılar birkaç kendini bilmezin işi de değildir. İslami yapılar, yardım kuruluşları ve medya organları aleyhine ısrarlı bir tarzda sürdürülen iftira ve dezenformasyon kampanyasının bir neticesidir. “Rojava’da Katliam Var” kampanyasının tümüyle temelsiz ve yalan olduğunun delilleriyle birlikte ortaya konulması bir takım çevrelerde had safhada bir tahammülsüzlük ve saldırganlık doğurmuştur. Sonuçta da içerisinde Kur’an okunan Müslümanların kurumlarına molotof atılmak ve kurşun sıkılmak suretiyle saldırılmıştır. Bu saldırılar ümmet dayanışmasına karşı yapılmıştır.

Bizler Amasyalı kuruluşlar olarak bu saldırıları gerçekleştirenlerin şunu bilmesini istiyoruz ki;

Müslümanlar Cenabı Allah’tan başka kimseden korkmaz ve yine O’ndan başka kimseden yardım beklemezler. Müslümanlar Müslümanlardan başkasına sevgi ve muhabbet beslemezler. Müslümanlar Ulusalcı Kürtlerin bu baskı ve saldırılarına karşı boyun eğecek değillerdir. Müslümanlar ırkçı ve faşistlerden beri olanlardır.

Müslümanlar Rablerine kulluk eden ahiret gününe inanan namazlarını kılan zekâtlarını verenlerdir. Müslümanlar kendilerine bir saldırı olduğunda birlik olup karşı koyanlardır.

Bu vesile ile Özgür-der Camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletirken saldırıyı gerçekleştirenleri ve bu zihniyeti bir kez daha lanetliyor tevhid ve adalet yolundaki mücadelesinde Özgür-Der ile dayanışma içerisinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

HIZIR-DER / İHH İNSANİ YARDIM VAKFI / İLİM YAYMA CEMİYETİ / NEHİR-DER / TOÇBİR-SEN / SAĞLIK-SEN

HABERE YORUM KAT

2 Yorum