1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özgür-Der'den Amine Şani'ye Destek
Özgür-Derden Amine Şaniye Destek

Özgür-Der'den Amine Şani'ye Destek

Özgür-Der İzmir Şubesi üyeleri başörtüsü ile derslere girmek istediği için sürgün edilen İlköğretim 8. sınıf öğrencisi Amine Şani'yi ve ailesini evlerinde ziyaret etti.

10 Ocak 2011 Pazartesi 02:04A+A-

Ziyarette Amine'nin babası Hacı Şani, kızının başörtüsü mücadelesi süreciyle ilgili bilgiler verdi. Başörtüsü ile derslere girmek istediği için Amine'nin bir okuldan bir okula sürgün edildiğini, derslere alınmayarak kütüphanede tecrit edildiğini ifade etti.

Kızına yapılan uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu belirten Baba Hacı Şani; ''Bu süreçte bize uygulanan hukuksuzluğu yetkili tüm mercilere (Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM İnsan hakları komisyonuna, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne, İzmir Valiliğine) birer faks ile bildirmemize rağmen bugüne kadar konuya herhangi bir çözüm getirilemedi. Hukuki bütün zeminlerde hakkımızı arayacağımızı, kızıma yapılan uygulamaya son verilene kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi belirtmek isterim'' diye konuştu.

Konak Yapıcıoğlu İlköğretim Okulunun birincisi olan Amine Şani ise; inancının gereği olan başörtüsü ile okula devam etmek istediğini belirtti. Bugüne kadar öğretmenleri ve arkadaşları ile çok iyi ilişkiler içinde bulunmasına rağmen bu haksız süreçte tavırlarının değişmesine anlam veremediğini ifade etti. Tüm engellemelere karşın kararlılık ve mücadelesinden vazgeçmeyeceğini belirtti.

Özgür-Der üyeleri Amine'ye başörtüsü direnişini konu alan kitaplar hediye ettiler. Küçük yaşına rağmen gerçekleştirdiği onurlu mücadelesinden ötürü kendisini ve ailesini tebrik ettiler.

</:O:P>

HABERE YORUM KAT

3 Yorum