1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özgür-Der ve İHH'ya Saldırıya İHD Desteği
Özgür-Der ve İHHya Saldırıya İHD Desteği

Özgür-Der ve İHH'ya Saldırıya İHD Desteği

İHD Ankara Şubesi, gerçekleştirdiği basın açıklamasında İHH ve Özgür-Der'e komik sorular sordu.

A+A-

Haksöz Haber

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

İHD basın açıklamasında Suriye direnşine destek veren Özgür-Der ve İHH'nın Mavi Marmara katliamında ve Irak işgalinde nerde olduğunu soruyor. Eğer biraz İHD yöneticileri bilgi sahibi olsa idiler veya Özgür-Der'inde, İHH'nında yönetici ve üyeleri ile Mavi Marmara Katliamı sırasında geminin içinde olduğunu ve Irak işgali ve Mavi Marmara katliamı sırasında da meydanlarda kimlerin olduğunu bilirlerdi. (Mavi Marmara seferini organize edenlere "nerdeydiniz?" diye sormak cehaletin zirvesi herhalde) 

Aynı soruyu biz kendilerine sorsak, Irak işgali sırasında ABD yanında tavır alan ve sessiz duran PKK değilmiydi. Mavi Marmara katliamı sırasında sol basının İsrail'i aklayıcı haberlerini acaba kendileri takip etmişler miydi?


Ankara İHD’den IHH ile Özgür-Der’e Rojava tepkisi

El Kaide bağlantılı El Nusra çetelerinin Rojava'da Kürtlere dönük gerçekleştirdiği katliamları kınayan İHD Ankara Şubesi, "İHH ve Özgür-Der gibi dinci yapılar Mavi Marmara ve Irak'ta yüzlerce Müslüman katledilirken neredeydiler" diye sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Rojava'da çetecilerin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınamak için Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme, BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday ve BDP yöneticileri de destek verdi. "Rojava halkları yalnız değildir" pankartı açan İHD'liler, sık sık, "Yaşasın halkların kardeşliği" ve "Rojava halkı yalnız değildir" sloganları attı.

Grup adına konuşan İHD Ankara Şube yöneticilerden İsmet Aras, Rojava'da çetecilerin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği katliamlara ilişkin, "Bu katliamı yapan çeteler Türkiye'deki kamplarda eğitilip finanse ediliyor" dedi. Türkiye'de bulunan birçok cemaat, tarikat ve derneğin çetecilere destek olmak için birçok kişiyi Rojava'ya gönderdiğini vurgulayan Aras, "Ne yazık ki bunların çoğu devşirilmiş Kürtlerden oluşuyor. Zaman zaman başvurulan bu anlayış 90'lı yıllarda Türkiye'de başvurulan bir yöntemdi. Hizbulkontraların yanı sıra koruculuk da hala canlı bir örnektir" diye konuştu.

Türkiye'de derneklere, "Bugün El-Nusra'ya yardım eden İHH ve Özgür-Der gibi dinci yapılar Mavi Marmara ve Irak'ta yüzlerce Müslüman katledilirken neredeydiler" sorusunu yönelten Aras, "Söz konusu Kürtler olunca ılımlı İslamcıların arkasında sıraya geçiyorlar. Ilımlı İslam gerçek İslam'ın, mütedeyyin Müslümanlığın karşısında kurulan rantçı dincilikten başka bir şey değildir. Tek amacı emperyalizme hizmet etmektir" dedi. Rojava'daki halklara her türlü desteği sağlamanın kendilerinin görevi olduğunu aktaran Aras, "Rojava'nın mücadelesinde her rengin, herkesin bir güzelliğini bulmak mümkündür. Eğer amacımız demokratik bir yaşamı inşa etmekse bu mesaja dikkat etmemiz gerekir" dedi.

Rojava ile dayanışmak amacıyla yarın Yüksel Caddesi'nde yardım çadırı kurulacağının duyurulmasının ardından açıklama sloganlarla sonlandırıldı. 

HABERE YORUM KAT

11 Yorum