1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Özgür-Der Üniversite Gençliği Tefsir Programında Buluştu
Özgür-Der Üniversite Gençliği Tefsir Programında Buluştu

Özgür-Der Üniversite Gençliği Tefsir Programında Buluştu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Üniversite Gençliği tefsir programında buluştu.

A+A-

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Üniversite gençliğinin her çarşamba gerçekleştirdiği tefsir dersi bu hafta Abdulhakim Beyazyüz’ün sunumuyla Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Selahaddin Eyyubi Konferans Salonunda yapıldı. Program çiğköfte ikramıyla başladı. Ardından cemaatle kılınan yatsı namazı ile birlikte tefsir dersine geçildi.

Tefsir dersinden notlar:

Sohbetimizin konusu namaz olacak. Asr süresinde buyrulduğu gibi tavsiyeleşmek müminlere farzdır. Namaz nedir? Her şeyden önce namaz Allah’ın huzuruna çıkmaktır. Namazdayken Allah ile olan ahdimizi yenilemiş oluruz. Namaz aslında çok büyük imkândır. Zira kişi Allah’ın huzuruna çıkabilmiştir.

Bir mümin, namaza durduğunda bütün sorunları çözebilecek bir makamın önünde olduğunu hisseder. Cenabı Allah her şeye güç yetirebilecek olan cömertler cömerdi, Rahman ve Rahim olan bir zattır. Allah’ı hakkıyla takdir edebilmek için O’nu hakkıyla tanımak ve bilmek gerekir. Namazı ikame etmek, sadece başımızı yere koymak değildir. Namazı ikame etmek en başta Allah’ı tanımaktan geçer.

Namaza hazırlık, namaza yani Allah’ın önüne çıkacak olan kişi O’nun huzurunda söyleyeceği kelimelerin yani ayetlerin ne anlama geldiğini bilmelidir ki, okudukları ayetler, hayatına müdahil olabilsin. Namaz hazırlığının bir kısmı da hem manevi hem de maddi temizlik olan abdesttir. Peygamber efendimiz hemen hemen tüm vakit namazlarından önce abdest alırdı. Namaz için kafamızın en rahat olduğu bir vakit ve yer tercih edilmelidir. Hayatımızın zaman ayarlamasını da namazlarımıza göre yapmalıyız. Ayrıca sünnet namazlarımıza da önem göstermeliyiz. Yatmadan önce vitr, uyandıktan sonra da 2 rekât namaz kılmak peygamber efendimizin örnek almamızda gereken sünnetlerindendir.

Şayet bizler, namaza olan sevgi ve ilgimizi canlı tutmazsak namazımızda huşu duymamaya başlarız.

Haber: İrfan Tanrıverdi - Islah Haber

diyarbakir-20141204-01.jpg

diyarbakir-20141204-02.jpg

diyarbakir-20141204-03.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum