1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Özgür-Der: Darbecilerin Mahkûm Ettiği Cezaevlerindeki Kardeşlerimize Özgürlük!
Özgür-Der: Darbecilerin Mahkûm Ettiği Cezaevlerindeki Kardeşlerimize Özgürlük!

Özgür-Der: Darbecilerin Mahkûm Ettiği Cezaevlerindeki Kardeşlerimize Özgürlük!

Özgür-Der darbenin 19. yılında da yine alanlarda olacağını ve cezaevlerinde devam eden 28 Şubat hukuksuzluğunu protesto edeceğini ilan etti.

A+A-

28 Şubat darbesinin yol açtığı hukuksuzluklar özellikle de cezaevlerinde 19. yılında da sürüyor. Bin yıl da olsa sürdürüleceği söylenen darbenin uzun ömürlü olmadığı ortada. Bununla birlikte darbenin yol açtığı yaraların kapanması yönünde birçok alanda önemli iyileştirmeler yapılsa da özellikle de cezaevlerindeki kardeşlerimiz için 28 Şubat hukuksuzluğunun hükmü ferma etmeye devam ettiği bir gerçek.

Özgür-Der darbenin 19. yılında da yine alanlarda olacağını ve cezaevlerinde devam eden 28 Şubat hukuksuzluğunu protesto edeceğini ilan etti.

Konuyla ilgili yapılan yazılı basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

 

28 Şubat Darbe ve Hukuksuzluk Sürecinin Mağdur ve Mahkûm Ettiği

CEZAEVLERİNDEKİ KARDEŞLERİMİZE ÖZGÜRLÜK!

27 Şubat 2016

28 Şubat bu ülkede egemenlerin İslami kimlik ve taleplere duydukları kini, öfkeyi açık, sistematik bir militarist dayatma şeklinde dışa vurma geleneklerinin bir tezahürü olarak şekillenmiştir. Aradan geçen 19 yıl sonra bugün gelinen noktada Kemalist tahakkümcü anlayışın halkı korkutup sindirme ve istediği doğrultuda yönlendirme hesabının bir kere daha iflas etmiş olduğunu memnuniyetle müşahede ediyor ve bu sonuçtan ötürü Rabbimize hamd ediyoruz.

Bununla birlikte 28 Şubat zorbalığının yol açtığı mağduriyetlerin bilhassa cezaevlerinde hala sürüyor olmasını ise üzüntü ile izliyor ve bu konuda yetki ve sorumluluk sahiplerini harekete geçmeye, kamuoyunu ise duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Hiç kuşkusuz malum süreçte pek çok kişinin haksız biçimde cezalandırılmış olması 28 Şubat darbecilerinin toplumda yol açtıkları çok boyutlu ve derin sorunlar arasında öne çıkan, hala kanayan bir yara konumundadır. Karanlık sürecin düşmanlaştırdığı İslami kimlikli kişilere yönelik takibat ve yargılamalar neticesinde verilen ağır cezalar nedeniyle hala pek çok kişi cezaevlerinde tutulmakta ya da ülke dışında yaşamak durumundadır. Hukuksuzluğun zirve noktasını teşkil eden “brifinglendirilmiş yargı” marifetiyle bu süreçte verilen akıl almaz kararlarla sayısız insanın, aileleri ve yakınlarıyla birlikte maruz kaldıkları mağduriyet yıllardır sürmektedir.

İslami örgüt suçlamasıyla açılmış pek çok davada verilmiş kararlar nedeniyle yıllardır cezaevinde tutulan ve aynı şekilde bu davalarda isimleri geçtiği için ülke dışında yaşamaya mecbur tutulan pek çok kişinin darbecilerin hukuksuzluğunun mağdurları oldukları bugün her açıdan anlaşılmış, açıklığa kavuşmuştur. Ne var ki, uzun bir zamandır bu konuyla ilgili tartışmalar sürmesine rağmen, hala bu mağduriyetleri sonlandırma adına yargı bazında somut bir adım atılmamıştır. 

Oysa darbe sürecinin en önemli ayaklarından birini teşkil eden “yargı brifingleri” mevzusu halen sürmekte olan 28 Şubat darbe davasının en somut başlıklarından birini oluşturmaktadır. Ve bu gerçeğe rağmen bu yargı mekanizmasının yol açtığı mağduriyetlerin bir türlü gündeme gelmemesi büyük bir çelişki demektir. Şu hususun altını çiziyoruz: Eğer brifing hukuka uygunsa, darbe soruşturmasına, davasına konu olması yanlıştır; yok hukuksuz olduğu kabul ediliyorsa, o zaman da buna bağlı olarak yaşatılan mağduriyetlerin telafisi için çaba göstermemek hukuksuzluktur, adaletsizliktir.

Özetle, 28 Şubat sürecinde hukukdışı yöntem ve dayatmalarla haklarında açılmış soruşturma ve yürütülmüş yargılamalar neticesinde mağduriyetleri hala sürmekte olan kişilerle ilgili olarak acilen yeniden yargılama yolunun açılmasını talep ediyoruz. Ve bu sürecin daha fazla haksızlık ve zulme sebep olmaması için de 28 Şubat darbe süreci mağdurlarının acilen tahliye edilmelerinin hukukun ve adaletin gereği olduğunun altını çiziyoruz.

Özgür-Der

HABERE YORUM KAT