1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Özgür-Der 2012-2013 Aylık Panelleri Başlıyor!
Özgür-Der 2012-2013 Aylık Panelleri Başlıyor!

Özgür-Der 2012-2013 Aylık Panelleri Başlıyor!

Bu yıl Ortadoğu'daki gelişmelerin tartışılacağı Özgür-Der panelleri bugün başlıyor.

10 Ekim 2012 Çarşamba 00:07A+A-

HAKSÖZ-HABER

Özgür-Der’in her ayın ikinci Çarşamba günü Ali Emiri Kültür Merkezi Fatih Belediyesi Nikâh Salonu’nda düzenlediği dizi panellerde bu yıl “Ortadoğu’da Ne/Neden Yaşandı? Süreç Nasıl Devam Ediyor?” üst başlığıyla çeşitli konular tartışılacak.

Geçtiğimiz iki yıl içinde tarihinin en hareketli dönemlerinden birini geçiren Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler çeşitli açılardan ele alınıp, tartışılmayı gerektiriyor. Tunus’ta başlayıp bölgenin neredeyse tamamına yayılan ve halen Suriye’de yoğun biçimde devam eden intifada süreci dünyanın gündemini belirlerken, bölgede yaşanan ve yaşanması muhtemel gelişmeler yerli-yabancı birçok çevre tarafından “analiz” adı altında değerlendirmelere tâbi tutuluyor. Bu değerlendirmelerin genelde anlama çabasından ziyade çarpıtma ve karalamaya yönelik niteliği ise dikkat çekici.

Öte yandan sürecin birebir muhatabı pozisyonunda olması gereken Türkiyeli Müslümanlarınsa yeterli ilgiyle sürece tanıklık ettiklerini söylemek pek mümkün değil. Oysa doğru tavrın ancak doğru tanımlama ve analizle mümkün olduğu açıktır.

Bu yıl yapılacak Özgür-Der aylık panelleri işte bu amaca matuf olarak belirlendi. Ortadoğu’da intifada sürecinin temel dinamikleri, İslami hareketlerin etkisi ve geleceği, Batı’nın oynadığı rol, Türkiye ve İran’ın politikaları, mezhebî bir savaş tehlikesi ve önümüzdeki süreçte Ortadoğu’yu nelerin beklediği gibi başlıklar altında meseleyi tartışarak doğru tavrın ne olması gerektiği sorusuna cevap aranacak.

Aylık panellerin ilkinde “Ortadoğu İntifadasının Temel Dinamikleri Neler” konusu tartışılacak. Bahattin Urlu, Rıdvan Kaya ve Bahadır Kurbanoğlu’nun konuşmacı olduğu program 10 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Ali Emiri Kültür Merkezi Fatih Belediyesi Nikâh Salonu’nda yapılacak. Panel saat 20.00’de başlayacak.

HABERE YORUM KAT