Özbekistan'da Bazı Müzik Aletlerine Yasak

02.08.2016 17:41
Özbekistan'da Bazı Müzik Aletlerine Yasak
Sovyetler Birliği'nden ayrılıp bağımsızlığını kazandıktan sonra yeni bir ulus kimliği inşa etmek isteyen Özbek devleti, kültürlerine ait müziklerin sadece Özbek enstrümanlarla çalınması kararı aldı.

Özbekistan 19. yüzyıldan sonra başlayan ülkedeki Rus etkisini kırma mücadelesine devam ediyor. Sovyetler Birliği'nden 1991 yılında ayrıldıktan sonra yeni bir ulus kimliği inşa etmeye çalışan Özbek yönetimi, kültürlerine ait müziklerin farklı kültürlere ait Özbek enstrümanlarla çalınmasını yasakladı.

Radio Free Europe'nin haberine göre, Özbek yöneticileri 'tar' adı verilen telli müzik aletiyle Özbek müziklerinin çalınmasını yasaklama kararı aldı. Yetkililer kararın, milli kimlik duygusunu pekiştirme çerçevesinde alındığını söyledi.

Tar adı verilen müzik aleti İran, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve kısmen Türkiye'de kullanılan telli bir çalgı olarak biliniyor. Özbekistan'da da bu çalgı Fars kültürüne ait olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Özbekistan askeri bandosu da bu çalgıyı kullanmama kararı almıştı. Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı yetkilisi de tar çalgısı ile eğlencelerin yasaklanmadığını sadece bu enstrümanın milli olarak nitelendirmediklerini söylemişti.

Kaynak: Milli Gazete

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim