1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Öz Yönetim" İlanına Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi
"Öz Yönetim" İlanına Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

"Öz Yönetim" İlanına Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

Sözde "öz yönetim" ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan, aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Kaya'nın da bulunduğu 8 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

A+A-

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sözde "öz yönetim" ilan ettikleri iddiasıyla tutuklanan, aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya'nın da yer aldığı 8 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca 6'sı tutuklu 8 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, PKK/KCK'nın 12 Ağustos'ta açıkladığı basın bildirisinde Şırnak ile Silopi ve Cizre ilçelerinin yanı sıra Mardin'in Nusaybin ilçesindeki halk meclislerinin sözde ''öz yönetim'' ilan etmeleri yönünde çağrıda bulunduğu anımsatıldı.

PKK örgütünün Şırnak, Silopi, Cizre ve Nusaybin'de, "halk meclislerinin bundan sonra devlet kurumlarını tanımayacaklarını ve kendi öz yönetimlerini kuracaklarını" ilan ettikleri, öz yönetimlere saldırıldığı takdirde meşru öz savunma haklarını kullanacaklarını açıkladıkları bildirilen iddianamede, bu açıklamanın ardından Hakkari'nin Yüksekova, Muş'un Bulanık ve Varto ilçelerinde de sözde ''öz yönetim'' ilan edildiği vurgulandı.

Sözde "öz yönetim" ilanını okuyan tutuklu sanık Muhsin Kaya'nın ifadesinde, metinde suç unsuru olduğunu bilmediğini iddia ettiğine ve üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğine yer verilen iddianamede, şüphelilerin, "terör örgütü PKK/KCK'nın talimatıyla devletin bağımsızlığını zayıflatmaya ve birliğini bozmaya yönelik eylemde bulunduğu" anlatıldı.

İddianamede, tutuklu sanıklar Sara Kaya, Zeynep Algan, Muhsin Kaya, Salih Cebe, Erhan Dinç, Sabiha Akgündüz ile tutuksuz sanıklardan Ramazan Artan ve Faysal Dağ hakkında, "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

AA

HABERE YORUM KAT