1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Oylar AKP'ye Mekruh, MHP ve CHP’ye Vacip Oldu
Oylar AKP'ye Mekruh, MHP ve CHP’ye Vacip Oldu

Oylar AKP'ye Mekruh, MHP ve CHP’ye Vacip Oldu

Bütün bunların sonunda ey okur, ey cemaat ve ey vatandaş! Muhterem Hocamız der ki; AKP’ye oy vermek mekruhtur amma ve lakin CHP ve MHP’ye oy vermek vaciptir. Mekruhtan kaçın, vacibe koşun ki Siyasal İslam denilen fitne iflas etsin

A+A-

Kenan Alpay’ın Yorumu:

Kendilerinin “İslamcı, Siyasal İslamcı veya Radikal İslamcı” olmadıklarını ispat için olağanüstü mesai harcayan bir camiadır Fethullah Gülen ve Cemaati. Tersine onlar her zaman için İslam’ın siyasallaşmasıyla, radikalleşmesiyle mücadele etmekle farklılıklarını ortaya koymuşlardır.

İçinden çıktıkları sağ-muhafazakar geleneği Batılı siyaset ve iktisat değerleriyle entegre etme yolunda yürüdüler. Bu uğurda iktidar sınıfları nezdinde ılımlı, hoşgörülü, uyumlu bir din ve dindar profiliyle maruf olmayı öncelikli ilke edindiler. Teşvik ve takdir edilmek, desteklenmek için gözlerini ve kulaklarını önce seküler-modern aktörlere çevirdiler maalesef.

Hoşgörüyle Maskelenmiş Fanatizm

“İslam’ı siyasete alet etmek” söylemi en çok da laik-Kemalist ideoloji ve kadroların kamusal alanı dinden arındırmak üzere giriştikleri operasyonların kılıfı olarak kullanıldı. Ama aynı maksatla değilse bile şeytanla eşitlenen “siyasetten Allah’a sığınırım” perspektifi özellikle Fethullah Gülen ve kadroları tarafından ne yazık ki İslam’ı ve Müslümanları siyasetsizliğe, edilgenliğe ve bir süre sonra da emperyalist statükonun muhafazası adına taşeronluğa kadar düşürmeye soyunur oldu.

Seçimler üzerine yapılan tartışmalarda Gülen’e bağlı medya gruplarında alınan pozisyona şöyle bir bakınca ne kadar çirkin bir mantık ve örgütlenme biçimiyle karşı karşıya kaldığımız daha net anlaşılır. Öteden beri İslamcılık karşıtlığıyla temayüz eden FG Cemaati şimdilerde AK Parti ile İslamcılığı, İslamcılıkla da yolsuzluk ve despotizmi özdeşleştirmek için çırpınıp duruyor.

Gülen Camiası adına sergilenen muhalefet trendi hızlı bir yükselişte. Kuralsız bir sertleşmenin, sınırsız bir saldırganlaşmanın önün sonuna kadar açılmış durumda. Alternatif arayışı adı altında CHP ve MHP’yle kurulan temaslar, bu partilere yüklenen misyonlar ve toplum nezdinde AK Partiyi itibarsızlaştırıp CHP ve MHP’yi cilalayıp oy oranlarını arttırmanın peşindeler.

Örnek verilebilecek yazı, yorum, çeviri ve haber çok ama bu konuya dair Ahmet Kuru’nun “AKP’ye oy vermek ya da vermemek” (18 Mart, Zaman) başlığıyla kaleme aldığı yazıda verilmek istenen mesaj pek çok şeyi anlatıyor aslında. Her ne kadar yumuşa bir üslup kullanılmaya gayret gösterilse de Kuru’nun yazısı Fethullah Gülen Cemaati’nin AK Parti’ye karşı sergilemiş olduğu muhalefetin belli başlı noktaları alabildiğine sert ve ötekileştirici bir mahiyet arz ediyor. Zaman okurları başta olmak üzere tüm seçmenlere verilen ana fikir şu: “Bu seçimlerde Türkiye’nin demokratikleşmesi ve siyasi istikrarı adına AKP’ye oy verilmemesi gerektiğine inanıyorum.” Çağrı kime oy verme üzerine değil asıl olarak kime, niçin oy verilmemesi üzerine oturtulmuş.

Yazının Devamı…