1. HABERLER

  2. HABER

  3. OYAK'la İlgili Vahim İddialar
OYAKla İlgili Vahim İddialar

OYAK'la İlgili Vahim İddialar

SPK ve Maliye Bakanlığı OYAK'ı incelemeye aldı. OYAK üyesi bir kişinin ihbar mektubu sonrasında başlatılan inceleme kapsamlı bir şekilde yürütülüyor.

23 Şubat 2011 Çarşamba 07:18A+A-

Bir OYAK çalışanının şikayet mektubu, bünyesinde 30'dan fazla şirketi barındıran kurumu bir kez daha gündeme taşıdı.

Sermaye Piyasası Kurulu ve Maliye Bakanlığı'na gönderilen imzalı mektupta cok ciddi iddialar var.

OYAK çalışanı şahıs mektubunda, kurum mensuplarına ve borsa yatırımcılarına daha az kar ettirmek için şirketler arasında kar transferleri yapıldığını ileri sürüyor. Bu yöntemle halka açık şirketler bilinçli olarak zarara uğratılıyor. Ortadaki yüzbinlerce liralık karlar ise borsada olmayan şirketlere aktarılıyor.

İddialara göre bu işlemler sonunda OYAK mensuplarına yıllık 50 milyon, halka açık şirketlere de 30 milyon lira daha az kar payı ödenmiş oluyor. Mektupta bunun somut bir örneği de var.

Mektuptaki bir başka iddiaya göre, OYAK grubu bünyesindeki bütün şirketler mal ve hizmet gibi ihtiyaçlarını yine Kurum bünyesinde faaliyet gösteren diğer firmalar üzerinden yüksek fiyatlardan satın alıyor. İhbarcı çalışan bunu da mektubunda yine somut olaylarla anlatıyor.

Kurum çalışanı, bu talimatların yönetim tarafından verildiğini ileri sürüyor. Olayla ilgili hem SPK hem de Maliye Bakanlığı iddiaların odağındaki kurumu inceleme altına aldı. Bütün bu iddialar OYAK'ın başını uzun süre ağrıtacak gibi görünüyor.

SAMANYOLU HABER

HABERE YORUM KAT