1. HABERLER

  2. HABER

  3. OYAK'ın İhaleleri Kanuna Uygun Değil
OYAKın İhaleleri Kanuna Uygun Değil

OYAK'ın İhaleleri Kanuna Uygun Değil

Kamu İhale mevzuatından çıkmak için Danıştay'a başvuran fakat beklediği sonucu alamayan OYAK'ın, son dönemde yaptığı ihalelerin kanuna uygun olmadığı ortaya çıktı.

06 Haziran 2011 Pazartesi 03:59A+A-

Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) 'mevzuata dâhilsiniz' kararının ardından, OYAK'ın kanunda yer alan şartlarda ihaleye çıkması gerekirken bunu gerçekleştirmedi. Yine kanuna göre mevzuata dâhil kurumlar KİK'ten izin almaları durumunda 6 milyon liranın altındaki alımlarını ihalesiz yapabiliyor. Uzmanlara göre, OYAK bu şartı da yerine getirmiyor.

Kurum, daha önce verdiği kararda OYAK ve yarıdan fazla hissesine sahip olduğu tüm iştiraklerinin ihale kanunu kapsamında olduğuna hükmetti. Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı tüzel kişilik olarak kurulan OYAK eski kanuna göre imtiyazlıydı ve özel şirket gibi davranabiliyordu. Yeni kanunla imtiyazı ortadan kalkan şirket, imtiyazlarını kaybetmemek için çeşitli yollar denedi. Danıştay'ın da yürütmeyi durdurma kararını reddetmesiyle yeni arayışlara giren şirketin son dönemde yaptığı ihalelerin ilgili kanuna uygun olmadığı belirlendi. Sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre, kamu iktisadi kuruluşları ile iktisadi devlet teşekküllerinden oluşan kamu iktisadi teşebbüsleri de mevzuata dâhil. OYAK da KİK'in kararıyla bu kuruluşlar arasında sayılıyor. Çıktığı ihalelerde kanuna göre hareket etmesi ve ihale şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Fakat OYAK'ın KİK'in kararına rağmen hâlâ özel şirket gibi davrandığı ve fiili bir durum meydana getirdiği kaydediliyor. 27 Mayıs darbecilerinin oluşturduğu Milli Birlik Komitesi tarafından 1961'de kurulan OYAK'ın çıktığı ihalelerin Milli Savunma Bakanlığı ya da Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu tarafından incelenebileceği dile getiriliyor.

EMRE SONCAN / ZAMAN

HABERE YORUM KAT