1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSYM “Adaya Özel Kitapçık” Uygulamasını Kaldırdı
ÖSYM “Adaya Özel Kitapçık” Uygulamasını Kaldırdı

ÖSYM “Adaya Özel Kitapçık” Uygulamasını Kaldırdı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), idmanlarda “adaya özel kitapçık” uygulamasını kaldırdı. Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan ve 18-19 Haziran ile 25-26 Haziran’da düzenlenecek “Lisans Yerleştirme Sınavları”nda “adaya özel kitapçık” uygulama

31 Mayıs 2011 Salı 00:00A+A-

ÖSYM, yaklaşık iki hafta sonra yapılacak LYS'de adayların dikkat etmesi gereken kurallara ilişkin internet sitesinden duyuru yaptı. LYS, 82 imtihan merkezinde düzenlenecek.

İmtihana giriş belgesi hiçbir adaya postayla gönderilmeyecek. Bu nedenle, 2011-LYS'ye girecek adaylar sınava giriş belgelerini imtihanlardan önce ÖSYM'nin ilgili internet sitesi olan http://ais.osym.gov.tr'den T.C. kimlik numaralarını ve kişisel şifrelerini girerek edinebilecekler. Adayın girmek istediği her bir imtihan için ayrı ayrı edinilecek olan imtihana giriş belgesinde ve ekinde adayların dikkat etmesi gereken hususlar ve imtihanlarda uyması gereken kurallar detaylı biçimde açıklanacak. Adayların sınava giriş belgelerini sınavdan önce mutlaka edinmesi, belgede belirtilen konulara dikkat etmesi ve sınava bu belgelerle girmesi gerekiyor.

ÖSYM, daha önce açıklanan ve internet sitesinden ilan edilen tüm güvenlik tedbirlerini LYS'de de uygulayacak.

2011-LYS'de dağıtılacak soru kitapçıkları üzerinde adaya ait kimlik bilgileri yer almayacak. Soru kitapçıklarına sadece adayların erişimini sağlamak amacıyla, her soru kitapçığı matbaada tek tek poşetlenecek. Soru kitapçığı poşeti sadece adaylar tarafından açılacak. Soru kitapçıkları, imtihan salonunda görevliler tarafından adaylara rastgele dağıtılacak. Soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri, "eğitim bilimleri alanının ölçme ve değerlendirme yöntemlerine uygun bir şekilde" değişebilecek.

Her adaya her test için farklı soru kitapçığı dağıtılacağından, adayların öncelikli olarak kendilerine verilen soru kitapçık numarasını cevap kâğıtlarına doğru olarak kodlamaları gerekiyor. Yanlış ya da eksik kodlanmış bir soru kitapçığı numarası ile cevap kâğıdı değerlendirilmeyecek. Adayların cevap kâğıtlarına kodlamayı doğru yaptıklarını salon görevlilerine teyit ettirmeleri, cevap kâğıdı ve soru kitapçığı üzerindeki ilgili alanlara salon görevlilerinin imzalarını almaları gerekiyor. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT