1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO'dan Kısmi Ateşkese Tepki
ÖSO'dan Kısmi Ateşkese Tepki

ÖSO'dan Kısmi Ateşkese Tepki

ÖSO, bir bildiri yayınlayarak ateşkesin tam uygulanması gerektiğini, kısmi ve yerel ateşkese razı olmayacağını belirtti.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), yerel ve kısmi ateşkesi hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini açıkladı.

ÖSO, dün yayınladığı ve 37 biriminin imza attığı açıklamada, ateşkesin tam anlamıyla uygulanmadığı takdirde Cenevre’den çekilme ve her türlü saldırıya karşılık verme hakkı bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, “Biz, yani Suriye genelindeki silahlı gruplar tek bir blok oluşturacağız. Birimlerimizin denetimindeki bölgelere yapılan herhangi bir saldırı, Suriye toprakları üzerindeki tüm birimlerimize yapılmış sayılacak ve bu saldırılara karşılık verme hakkımız saklı kalacak” ifadeleri yer aldı.

Suriye'nin bazı bölgelerinden çatışmaların ateşkesi tehdit eder duruma gelmesi nedeniyle Rusya ve ABD’nin cuma ilan ettiği ‘sessizlik rejimini’ de tanımadığını vurgulayan ÖSO, yalnızca belli bölgelerde değil her yerde ateşkes uygulanmasını istedi.

“Çatışmaların durdurulması kararımız, tüm Suriye’yi kapsayan kapsamlı bir anlaşmaydı” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, IŞİD denetimindeki toprakların bu anlaşmadan muaf tutulduğu hatırlatıldı. Ancak 27 Şubat’ta ilan edilen ateşkese dahil edilmeyen Nusra Cephesi’nden bahsedilmedi.

Diğer taraftan ‘bölünebilme ilkesi veya yerel ateşkeslerin hiçbir koşulda kabul edilmeyeceği’ vurgulanan açıklamada, Riyad destekli Yüksek Müzakere Komitesi’nin nisanda Cenevre’de Şam’la yapılan görüşmelerden çekilmesine destek verildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT