1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSO'dan ABD ve Rusya'ya Sert Tepki
ÖSOdan ABD ve Rusyaya Sert Tepki

ÖSO'dan ABD ve Rusya'ya Sert Tepki

ÖSO, ABD ile Rusya'nın, Suriye'nin elindeki kimyasal silahların denetlenmesine ilişkin anlaşmasına tepki gösterdi.

A+A-

ÖSO Genelkurmay Başkanı İdris, ABD ile Rusya'nın, Suriye'nin elindeki kimyasal silahların denetlenmesine ilişkin anlaşmasına tepki gösterdi. Putin ve Lavrov'un da Suriye rejiminden rüşvet aldığını iddia eden İdris, ellerinde kanıt olduğunu söyledi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Selim İdris, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'daki 9. Genel Kurul Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, gelinen aşamada büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, "Allah'a ve savaşçılarımızın gücüne güveniyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında varılan anlaşmanın, Suriye rejimi için zaman kazanma anlamına geldiğini ve bu girişimi kabul etmediklerini belirten İdris, Rusya'nın gündeme getirdiği planın, kimyasal silah saldırısı nedeniyle Esad'ın yargılanmasından söz etmediğine dikkati çekti.

İdris, Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelere atıfla, "Esad rejiminin siyasi sürecin dışında bırakılmaması durumunda hiçbir müzakereye katılmayacağız" şeklinde konuştu.

"Putin ve Lavrov rüşvet aldı"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Dışişleri Bakanı Lavrov'u Suriye rejiminden maddi çıkar sağlamak ve Esad'ın kuzeni ve Suriye'nin en zengin işadamı Rami Mahluf'tan rüşvet almakla suçlayan İdris, bu konuda ellerinde kanıt bulunduğunu öne sürdü.

"ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bana, Suriye rejimine askeri müdahale seçeneğinin hala masada olduğunu söyledi" diyen İdris, "Suriye'nin elindeki kimyasal silahları, Irak ve Lübnan'a naklettiğine dair bilgiler aldık" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile anlaştıklarını bildirmişti.

STAR

 

HABERE YORUM KAT