1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO: Yanımızda Sadece Türkiye Askerini İstiyoruz
ÖSO: Yanımızda Sadece Türkiye Askerini İstiyoruz

ÖSO: Yanımızda Sadece Türkiye Askerini İstiyoruz

ÖSO Halep Tümeni Komutanı Atrak, "Şu ana kadar bize gerçekten destek çıkan ülke Türkiye'dir. Biz yanımızda sadece Türkiye askerini istiyoruz." dedi.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Halep Tümeni Komutanı Taha Atrak, Suriye'de IŞİD ve PYD'den ancak Türkiye askeriyle omuz omuza vererek kurtulabileceklerini belirterek, "Şu ana kadar bize gerçekten destek çıkan ülke Türkiye'dir. Biz yanımızda sadece Türkiye askerini istiyoruz." dedi.

Atrak, AA muhabirine açıklamasında, Fırat Kalkanı Harekatı'yla, IŞİD ile yaptıkları mücadelede hızlı bir ilerleme katedildiğini söyledi.

ABD savaş uçaklarının IŞİD mevzilerini vurduğunu ancak karada ABD askerleriyle birlikte savaşmak istemediklerini dile getiren Atrak, şunları kaydetti:

"Şu anda Çobanbey'de görevi devraldık. Amerikan askerleri bizimle birlikte savaşmak istedi ancak biz kabul etmedik. Amerikan askerleri bize karadan yardım etmesinler. PYD'ye destek verip ardından bizim yanımızda durmalarını istemiyoruz. Şu ana kadar bize gerçekten destek çıkan ülke Türkiye'dir. Biz yanımızda sadece Türkiye askerini istiyoruz. ABD'nin yanımızda yer alıp ardından PYD'ye destek vermesi bize güven vermiyor."

Suriye-Türkiye sınırında hiçbir "terör örgütü"nü istemediklerine işaret eden Atrak, "Suriye'de, Türkiye'ye karşı çıkan hiçbir örgütü istemiyoruz. IŞİD'den ve PYD’den kurtulabilirsek gerisi bizim için çok kolay olacaktır. IŞİD ve PYD'den ancak Türkiye askerleriyle omuz omuza vererek kurtulabiliriz. Fırat Kalkanı Harekatı ile IŞİD'in elindeki toprakların yüzde 80'i temizlendi. IŞİD kaybettiği köylerdeki halkı kalkan olarak kullanıyor." diye konuştu.

IŞİD'in en kuvvetli silahının döşedikleri mayınlar olduğunu vurgulayan Atrak, bu mayınların Türkiye askerlerinin desteğiyle temizlendiğini ve çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Çobanbey gibi IŞİD'in elinden alınan bölgelerin tamamen temizlenmesiyle Suriyelilerin Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak evlerine dönmeyi ümit ettiğini aktaran Atrak, buradaki halkın insani yardım gibi birçok ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum