1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO ve SMDK Anlaştı
ÖSO ve SMDK Anlaştı

ÖSO ve SMDK Anlaştı

SMDK, İstanbul'da iki gün süren toplantı sonunda önemli konuların ele alınıp tartışıldığını ve yeni Genelkurmay Başkanının belirlendiğini bildirdi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), İstanbul'da iki gün süren toplantı sonunda önemli konuların ele alınıp tartışıldığını ve yeni Genelkurmay Başkanının belirlendiğini bildirdi.

Toplantı sonunda yapılan açıklamaya göre, SMDK Başkanı Ahmed el-Carba yönetiminde İstanbul'da başlayan 2 günlük toplantıya, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanları, Savunma Bakanı, yeni atanan Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir ile bazı yerel meclis başkanları katıldı. Toplantıda önemli kararların alındığı belirtildi.

Açıklamada, 16 Şubat'ta alınan karar gereğince Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Selim İdris'in görevden alınmasının onaylandığı, yerine Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir’in atanması ve yardımcılığına da Kurmay Albay Heysem Afisi’nin getirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Kararın Yüksek Askeri Konsey (YAK) tarafından da onaylandığı bildirildi. 

Bölgede savaşın acımasızca devam ettiği belirtilen açıklamada, başta Mork bölgesi olmak üzere, Halep, Kalamun, Hama ve diğer illerde yaşanan sıkıntılar ve alınacak askeri tedbirler konusu görüşmede ele alındı. Boş olan YAK üyeliklerine bir ay içinde yeni üyelerin atanacağı ve yeniden yapılanmaya gidileceği kaydedildi.  

Açıklamanın sonunda, Cenevre-2 ve Suriye’nin dostları grubundan kendilerine vaadedilen silah ve mühimmatın bir an önce gönderilmesi talep edildi.  

YAK, daha önce yayımladığı açıklamada, İdris'in görevden alınıp yerine Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir getirildiğini duyurmuştu. YAK, genelkurmay başkanlığının son aylarda atalet içine düşmesi ve Suriye devriminin karşılaştığı zor durumlar gözönüne alınarak bu kararın verildiğini belirtmişti. YAK'ın kararı SMDK tarafından da memnuniyetle karşılanmıştı.

Çekilen üyeler yeniden SMDK'ya katılıyor

Öte yandan, Türkmen Hareketi, Suriye İş Forumu, yerel konseyler, Suriye Devrimi Liderliği Yüksek Konseyi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) genelkurmay üyeleri, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Bağımsız Devrimci Hareketi ve milli kimliğe sahip bağımsız kişilerin aralarında bulunduğu 9 grup tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut şartlar, ulusal sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi gerektiren Suriye devriminin içinden geçtiği ciddi değişimler ve Cenevre Konferansı'nın başarısız olma yolunda ilerlemesi gibi hususlar sebebiyle SMDK'ya yeniden katılım kararı alındığı belirtildi.

Kararın alınmasında, muhalefetin askeri kanadı arasında yaşanan anlaşmazlıklar, kararın tek elden çıkması ve dışlama zihniyetinde ısrar, Suriye halkının sıkıntıları ve rejimin saldırılarındaki artışın da etkili olduğu ifade edilen açıklamada, daha önce istifa eden üyelere SMDK'ya dönüş ile "Suriye halkını temsil eden bu mili kurumun" çatısı altında birleşme ve işbirliği çağrısı yapıldı.

SMDK'nın 121 üyesinden 44'ü ve 25 kişiden oluşan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Cenevre-2 Konferansı'na katılma kararı nedeniyle koalisyondan çekilmişti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), dün İstanbul'da iki gün süren toplantı sonunda önemli konuların ele alınıp tartışıldığını ve yeni Genelkurmay Başkanının belirlendiğini açıklamıştı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT