1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO, Komutanlarının Öldürüldüğünü Doğruladı
ÖSO, Komutanlarının Öldürüldüğünü Doğruladı

ÖSO, Komutanlarının Öldürüldüğünü Doğruladı

ÖSO, El-İzz bin Abdusselam Tugayları Komutanı Hamami'nin El-Kaide tarafından öldürüldüğünü doğruladı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Muhammed Kemal Hamami adlı komutanın El-Kaide bağlantılı "Irak ve Şam İslam Devleti" örgütü tarafından öldürüldüğünü doğruladı.

ÖSO Birleşik Komutanlığı sözcülerinden Kasım Sadeddin, Irak ve Şam İslam Devleti örgütü mensuplarının, operasyon için Lazikiye'ye giden El-İzz bin Abdusselam Tugayları Komutanı Hamami'yi öldürdüğünü söyledi.

ÖSO’nun bir sözcüsü yaptığı açıklamada öldürülen kişinin ÖSO Yüksek Askeri Meclis üyesi Ebu Basıl El Ladkani kod adlı Kemal Hamami olduğunu bildirdi. Sözcü, “İslam Devleti üyeleri beni arayarak Ebu Basıl’ı öldürdüklerini ve tüm Yüksek Askeri Meclis üyelerini öldüreceklerini söyledi” dedi. ÖSO sözcüsü “Ebu Basıl, savaş planlarını tartışmak için onlarla görüşüyordu” dedi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitelerinden yapılan yazılı açıklamada da Hamami suikastı kınanarak, "Irak ve Şam İslam Devleti" örgütünün, bu gibi ihlalleri rejimin kontrolünde olmayan birçok bölgede gerçekleştirdiği, öldürmeye varan şiddet olaylarına başvurarak görüşlerini Suriyelilere dayatmak istediği ve kafalarda örgütün amacına ilişkin soru işaretleri oluştuğu ifade edildi.

AA’nın tercümesini yayınladığı açıklamada, "Devrimin geleceğine yansıyacak bu gibi ihlaller, kontrolü dışındaki bölgeleri kaosa sürüklemek isteyen rejime fayda sağlıyor. İhlallerin önünde geçilmemesi halinde devrimciler ile halk arasındaki ilişkiler olumsuz yönde etkilenecek" denildi.

Irak ve Şam İslam Devleti grubunun, Suriye'de yabancı destekli bütün muhalif askeri liderleri öldürmekle tehdit ettiği belirtildi. Grubun Suriye’de muhalif grupların ele geçirdiği alanlarda kendi otoritesini dayattığı ve Cephetun Nusra’yı bastırdığı iddia ediliyor. 

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum