1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSO, IŞİD'e Karşı ABD İle Çalışmayacak
ÖSO, IŞİD'e Karşı ABD İle Çalışmayacak

ÖSO, IŞİD'e Karşı ABD İle Çalışmayacak

ÖSO kurucusu Rifad Esad, IŞİD'le mücadele için ABD ile işbirliği yapmayacaklarını söyledi

A+A-

Suriye'de Esed rejimine karşı silahlı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kurucusu Albay Riyad Esad, ÖSO'nun IŞİD'e karşı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile işbirliği yapmayacağını söyledi.

Albay Esad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ÖSO, ABD'nin IŞİD'e yönelik savaşında yer almayacak. ÖSO'yu yanında görmek isteyen, Esed'i düşürmeye ve devrim hedeflerini içeren plana dair güvence versin" dedi.

Gerçekte ÖSO'yu bitirmeye çalışanın ABD olduğunu ifade eden Rıfat Esad, "Suriye'nin milli birlik ve zafer ordusu ÖSO'yu kırmızı listeye alarak bitirmeye çalışan ABD, ılımlı muhalif adı altında farklı gruplara destek verdi. ABD, halkın gözünde ÖSO'yu kendisinin işbirlikçisi olarak göstermesi için basını yönlendirdi. Suriye ve devrimi üzerine kurulan tüm komplolara rağmen varlığını sürdüren ÖSO, Suriye devriminin güvencesi olmaya devam ediyor" diye konuştu.

"Devrimin başından beri sürekli olarak 'ılımlı muhalifleri destekliyoruz' diyen ABD'den, rejim güçlerinin ilerlemesi için muhalifleri bölmekten başka bir şey görmedik" diyen Esad, şöyle konuştu:

"ABD, tıpkı Irak'ta olduğu gibi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. ÖSO değişmedi. Halk, muhalif grup olarak ayrılanların hepsini tek tek biliyor. ABD, halkları özgürleştirmeyi değil, Mısır, Yemen, Irak ve Libya'da yaptığı gibi köleleştirmeyi istiyor. ABD, her zaman İsrail'in yanında yer alarak halkların özgürleşmesine karşı duruyor." 

"ABD, PKK'YA SİLAH VERİYOR"

ABD'yi komşu ülkelere zarar vermesi için PKK'ya silah vermekle suçlayan Rıfat Esad, "PKK'nın rejim yanlısı olduğu herkes tarafından biliniyor. Çıkarlar uğruna değişen dosyaların kurbanı Suriye halkı oluyor" ifadelerini kullandı.

Rıfat Esad, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Suriyelilerin kanı ve toprağını kendilerine mübah gören Hizbullah çeteleri, Ebu’l-Fadl-Abbas, Feyleku’l-Kudüs ve Bedr gibi örgütleri kınamayanlarla bile işbirliği yapmamızı mı istiyorlar? Bunlar, Suriye halkını kurtarmak için Suriye'ye girmediler. Ancak terör adı altında, özgürlükleri uğruna yola çıkan gençlerin kanındaki izzet ve onuru kırmak için geldiler. ÖSO, insanlık tarihindeki en yüce ve en güzel hedefleriyle yola çıkan bu gençlerden oluşuyor. Bunlar, ölüm ve savaşı değil, milli sloganlarla özgürlük istediler ve suçlu rejimin düşürülmesi için savaşıyorlar."

Suriye’deki muhalefetin “ılımlı” ve “ılımlı olmayan” olarak sınıflandırılmasına üzüldüğünü dile getiren Esad, "Suriye halkı devrim başlatmıştır. Devrim, 'ılımlı' ve 'ılımlı olmayan' şeklinde sınıflara ayrılamaz" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenleme konusunda aldığı karara saygılı olduğunu ifade eden Esad, “Acaba Obama, Suriye rejimi insanlığa karşı akıl almaz suçlar işlediğinde Suriye halkının hürriyet talebine saygı duymuş muydu?” diye sordu.

IŞİD'den önce Suriye rejiminin katliamlar yaptığını ve kimyasal silah kullandığını hatırlatan Esad, şunları kaydetti:

"Söz konusu vahşetler işlenirken niye hiç kimse harekete geçmedi? Irak’ın eski Başbakanı Nuri el-Maliki’ye bağlı çeteler herkesin gözü önünde Irak halkına karşı 'organize biçimde devlet terörü' uygularken ABD kılını bile kıpırdatmadı. ABD’li gazetecilerin öldürülmesi ve stratejik ortakları saydığı Şii ve Kürtler tehdit altında kalınca 'insanlık vicdanları' uyandı."

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum