1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO İle PYD Anlaşmaya Vardı
ÖSO İle PYD Anlaşmaya Vardı

ÖSO İle PYD Anlaşmaya Vardı

Günlerdir şiddetli çatışmanın görüldüğü Suriye Resulayn İlçesi'nde PYD güçleriyle ÖSO'ya bağlı muhaliflerin anlaşmaya vardığı bildirildi.

A+A-

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan ve günlerden bu yana şiddetli çatışmanın görüldüğü Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nde PYD güçleriyle Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhaliflerin anlaşmaya vardığı bildirildi. Türkiye sınırına yakın noktaya silahları ve üzerinde uçaksavar bulunan araçlarıyla toplu halde muhalifler, PYD güçleriyle anlaştıklarını ve endişeyle Türkiye'ye giden Suriyeliler'in Resulayn'a dönmeleri çağrısında bulundu.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de, Özgür Suriye Ordusu mensubu muhalifler geçen 8 Kasım'da Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Haseki kentinin Resulayn İlçesi'nde ordu birlikleri ile çatışmaya başladı. Ceylanpınar'da büyük tedirginlik ve korkuya yol açan şiddetli çatışmaların ardından Resulayn'ın kontrolü muhaliflere geçti. Kontrolü yeniden ele geçirmek isteyen ordu birlikleri Resulayn'a yönelik top atışları düzenledi ve ardından 3 gün boyunca ilçeyi savaş uçaklarıyla bombaladı. Bombardımanın sona ermesinden sonra sessizliğin sürdüğü Resulayn'da geçen pazartesi muhalifler ile PYD güçleri arasında çatışma başladı. Şiddetli çatışmalar sırasında iki gruptan ölen ve yaralananlar oldu. Suriye tarafından ateşlenen bir silahtan çıkan mermi Ceylanpınar'daki bir öğretmenin hafif yaralanmasına yol açtı. Yine Suriye tarafından atılan ve Ceylanpınar'a düşen patlamamış roketatar mermisi güvenlik güçlerince imha edildi, seken çok sayıda kurşun ilçedeki yerleşim birimlerinde hasara yol açtı.

Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açan çatışmaların ardından hafta sonu sınırda sessizlik hakim oldu. Cuma gününden bu yana zaman zaman birkaç el silah sesinin duyulduğu Resulayn'da bulunan muhalifler öğle saatlerinde Türkiye sınırına yakın noktada toplanmaya başladı. Üzerinde uçaksavarların bulunduğu kamyonetleriyle Türkiye sınırına 150 metre uzaklıktaki boş alana silahlarıyla gelen muhalifler burada tekbir getirdi. Toplu halde fotoğraf çektiren ve yanlarında bulunan bazı gazetecilere ellerindeki bildiriyi okuyan muhaliflerden birinin elinde kılıç bulunduğu görüldü. Yaklaşık 1 saat Türkiye sınırına yakın noktada duran ve sık sık tekbir getiren muhalifler, sınırda bulunan yüksek bir binaya da Özgür Suriye Ordusu bayrağı dikti.

Saat 13.30 sıralarında muhaliflerin dağılmaya başladığı görülürken, Türkiye tarafına doğru gelen bazı kişiler adına bir muhalif sınır hattında toplananlara Arapça konuştu. PYD ile anlaştıklarını söyleyen muhalif, bundan sonraki süreçte çatışmaların son bulduğunu ve olaylar sırasında Türkiye'ye giden Kürt ve Arap kökenli Suriyeliler'in Resulayn'a dönmelerini istedi. (BUGÜN) 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum