1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO, Çobanbey'den Yeni Bir Cephe Açtı
ÖSO, Çobanbey'den Yeni Bir Cephe Açtı

ÖSO, Çobanbey'den Yeni Bir Cephe Açtı

“Fırat Kalkanı” isimli operasyon kapsamında ÖSO, Halep'e bağlı Çobanbey ilçesinden yeni bir cephe açtı.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri’nce Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesindeki tehditlere karşı yürütülen “Fırat Kalkanı” isimli operasyon genişleyerek devam ediyor.

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı kuvvetlerin operasyonun başladığı 24 Ağustos’tan bu yana ele geçirdiği alan 400 kilometrekareyi aştı. ÖSO, doğuda Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği yer ile batıda ez-Zahiriyah-el-Yakubiyah-Hasansağır meskun mahallerini içeren bölgede kontrolü sağladı. Koalisyon çerçevesinde yürütülen “Fırat Kalkanı” isimli operasyon kapsamında ÖSO 30'dan fazla köy ve yerleşim yerini ele geçirdi.

Yeni Cephe

Harekat kapsamında ÖSO yeni bir cephe daha açtı. Daha önce IŞİD’den aldığı Çobanbey ilçesini merkez olarak kullanan direnişçi kuvvetler buradan doğu ve güneydeki hedeflere doğru harekete geçti.

Sabah erken saatlerden itibaren ilçeye çevre bölgelerden de çok sayıda direnişçi unsur sevk edildi. Yapılan mühimmat takviyesinin de ardından ÖSO'ya bağlı gruplar doğu ve güneye doğru ilerlemeye başladı. TSK tarafından desteklenen direnişçi kuvvetler bazı yerleşim yerlerinde kontrolü sağladı.

Özellikle güneye yönelik harekât sırasında zaman zaman IŞİD tarafından direnişçi unsurlara karşılık verildi. IŞİD militanlarınca atılan iki havan mermisi ÖSO kuvvetleri ile AA ve TRT ekibinin yakınındaki alana düştü. Havan mermileri nedeniyle bir zayiat yaşanmadı.

ÖSO'nun ilerleyişi sürüyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT