1. HABERLER

  2. HABER

  3. Örtülü Polis Niye Olmasın?
Örtülü Polis Niye Olmasın?

Örtülü Polis Niye Olmasın?

Türkiye’de başörtülü kadınlar polis olamazken, dünyanın birçok ülkesinde Müslüman kadınlar başörtülü olarak görev yapıyor, hem devlet yetkililerinden hem de ülke vatandaşlarından saygı görüyor…

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Demokratikleşme Paketi”yle kamuda başörtüsü yasağı kaldırıldı ancak resmi elbise giyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, Emniyet mensupları ile yargıdaki hakim ve savcılara yönelik başörtüsü yasağı aynen devam ediyor.

Halkın yüzde 99’unun Müslüman olduğu ülkemizde polislere başörtü yasağının uygulanırken; Avustralya, İsveç, Norveç, Hollanda, İngiltere, Kanada, Malezya, Endonezya ve Pakistan’da başörtülüler polislik yapıyor. Gazetemiz, polislerin başörtülü olarak görev yaptığı ülkeleri araştırdı. 

İŞTE DÜNYADAN O ÖRNEKLER

AVUSTRALYA: Türk vatandaşı Yasemin Savran, başörtülü olarak polislik mesleğini icra ediyor. 

Victoria Polis Akademisi’nin 2010 yılı ilk mezunlarından olan Yasemin Savran, Müslüman ve başörtülü bir öğrenci olarak hiç bir zorluk yaşamadığını, hatta bu konuda yetkililerin kendisine her türlü kolaylığı gösterdiğini söylüyor. Okula ocak ayında başladıklarını ve yaz mevsiminden dolayı kısa kollu gömlek ile eğitim yapıldığını ifade eden Savran, kendisinin kısa kollu gömlek giyemeyeceğini belirtmesi üzerine uzun kollu gömlek ile eğitim yapmalarına izin verildiğini, yüzme derslerinde İslami usullere göre özel hazırlanmış elbise giyerek katıldığını ifade ediyor.

Victoria Polis Teşkilatı’nda teşkilatta görev yapan başörtülü polis Mona el-Helwani de, “Müslüman bir bayan olarak bu teşkilatın bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum, kendi toplumumu temsil ediyorum. Bugüne kadar çok şey başardım, bundan da gurur duyuyorum” ifadelerini kullanıyor.

Başörtülü polis Maha Sukkar ise, kendisinin çok kültürlülüğün simgelerinden biri olduğunu, başörtülü olmasından dolayı beklenenden daha olumlu yaklaşımlarla karşılaştığını söylüyor.

İSVEÇ: Emniyet birimlerine polis olarak alınan yabancılar, görevleri sırasında isterlerse başörtüsü veya benzeri dinî ve millî kıyafetler giyebiliyor.

İsveç Polis Örgütü Personel Müdürü Marie Andersson, İsveç’in en büyük gazetelerinden Dagens Nyheter’e yaptığı açıklamada, giysileri sadece renk ve göz estetiği açısından değerlendireceklerini, polis kadrosuna alınacak kadın ve erkeklerin isterlerse görevleri sırasında başörtüsü veya benzeri giysileri giyebileceklerini söylemişti. Andersson, İsveç’in bütün dinlere ve geleneklere saygılı bir ülke olduğuna dikkat çekmişti. 

NORVEÇ: Müslüman kadın polisler başörtülü olarak görev yapabiliyor. Müslüman kadın polislerin başörtüsü giyebilmelerine öncülük eden Norveç Polis Şefi Ingelin Killengreen, polis teşkilatının dini ve etnik ayrımcılık gözetmeksizin tüm sınıfları yansıtması gerektiğini ve bu yüzden bu değişikliğin çok önemli olduğunu belirterek, uygulamaya destek vermişti.

HOLLANDA: Türk vatandaşı Hülya Varol, Almere Polis Müdürlüğü’nde başörtülü olarak görev yapıyor.

İNGİLTERE: Nadia Naeem, Oxfordshire şehrinde başörtüsüyle polislik yapıyor. Üniforması ve başörtüsüyle sokaklarda devriye gezen genç kız, kıyafetinden ötürü tepki çekmiyor.

Kanada, Malezya, Endonezya ve Pakistan’da da; polisler başörtülü olarak görev yapıyor.

Bu ülkelerdeki polisler hem devlet yetkililerinden hem de ülke vatandaşlarından saygı görüyor...

Kenan Kıran / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

2 Yorum