1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ortadoğu’da ’Putin- Khameneî- Esed’ Ekseni..
Ortadoğu’da ’Putin- Khameneî- Esed’ Ekseni..

Ortadoğu’da ’Putin- Khameneî- Esed’ Ekseni..

’Rusya-İran- Suriye’ ya da ’Putin- Khameneî- Esed’ arasında nasıl bir ittifak oluşabilir ve hangisi hangisine ’taqıyye’ yapmaksızın yaklaşabilir?

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

Rusya lideri Vladimir Putin, Tahran’ı ziyaret etti ve İnkılab Rehberi veya dinî lider diye anılan Seyyid Ali Khameneî ile görüştü.

Hemen hatırlayalım ki, İran’ın bütün politikalarında ve özellikle de dışpolitikasında son sözü, Rehberlik ya da Velâyet-i Faqih (yani, toplumun, feqahat / derin bilgi sahibi olan kişinin velayeti altında yönetileceği) anlayışını temesil eden makamda bulunan kişi söyler. Bu kişi, 26 senedir o makamda bulunan Seyyyid Ali Khameneîdir ve defalarca, ’Dış siyaseti ben belirlerim..’ demiştir.

Suriye Buhranı’nda, Beşşar Esed’i taa başından beri vargücüyle destekleyen irade de Khameneî’ye aiddir ve karşı çıkılamaz. Çünkü, Velayet-i Faqih ya da ’Veli’yy-i Emr-i Muslimîn’ makamında bulunan Veli’yy-i Faqih’in siyasetine karşı çıkılmasının, Nisâ Sûresi’nin 59. âyetindeki hükme dayanılarak, ’Peygamber’e ve Allah’a isyan olacağı’ gibi bir şer’î sorumluluk getireceği tehdidi hatırlatılır.

*

Şimdi, işbu Veli-yy’i Faqih ile Putin müzakerelerde bulundular. Putin, ayrıca Khameneî’ye, Rusya’da bulunan tarihî bir Kur’an’ı da hediye olarak takdim etmiş bulunmakta..

Bu arada, Rusya müslümanları arasında, Putin’in, eşinden boşandıktan sonra bir tatar kadınla birlikte yaşadığı ve ’onun Putin’i müslüman yapacağı’ iddiası yayılıyor. (Gorbaçev’in ölen

eşinin adı da Reisa idi ve ismine bakarak, onu da ’müslüman’ sayanlar olmuştu.)

 

Bu gibi propagandaların bir tarihî arka-planının olduğu da unutulmamalı..

***

Yazının Devamı>>>