1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ortadoğu İçten İçe Yeniden Şekillenirken
Ortadoğu İçten İçe Yeniden Şekillenirken

Ortadoğu İçten İçe Yeniden Şekillenirken

‘tek millet’ olduğumuza kendimizi inandırmamız için, önce bünyemizi 100 yıldır zehirlemekte olan kavmiyetçi bütün isim ve sembollerden temizlenmemiz gerekir..

19 Ağustos 2011 Cuma 23:41A+A-

İran’dan Akdeniz’e, Ortadoğu içten içe, yeniden şekillenirken; Türkiye bunun dışında kalamaz..

Selahaddin E. Çakırgil

Geçenlerde, bir yazımın içine yerleştirdiğim bir saatli bomba resmi vardı, onu tekrarlamanın tam vakti..

Hakkârî’de meydana gelen son saldırıda öldürülen askerler için, elbette büyük halk kitlelerinin yüreği bir daha yandı..

Ama, savaş böyledir..

1980-88 arasındaki ‘İran- Irak Savaşı’ esnâsında, bazen bir günde 3 bin cenazenin geldiğini yaşamış; birgünde 10 bin kayıb verildiğinin haberlerini almış birisi olarak, bu 8-10 kişinin hayatının sönmüş olmasını kanıksadığım sanılmaya.. Ve daha aynı gün, Irak’ın muhtelif yerlerinde meydana gelen patlamalarda hayatını kaybeden sivil halktan insanların sayısı 80’i aşıyordu ve yüzlerce de yaralı.. Bugün de, Pakistan’da, bir camie yapılan bombalı saldırıda Cuma namazı kılmakta olan müslümanlardan 50 kadar insan hayatlarını kaybettiler..

Onların acısını da duyduk mu yüreğimizde..

(Dün, TRT-Haber’de de bir hanım, 17 Ağustos 1999’daki büyük Marmara Depremi’nin yıldönümü dolayısiyle konuşurken ilginç sözler ediyordu.. 15-16 saat sonra yıkıntıların arasından kurtarılan bu hanım, ‘eskiden, haberlerde, filanca yerde deprem oldu denilince, sıradan bir haber olarak ilgimizi fazla çekmezdi.. Ama, şimdi nerede bir deprem olsa, orada yaşananların durumunu daha derinden anlıyorum, çektiğim ve yaşadığım acıları, dehşeti hatırlıyorum..’ diyordu.. Bizim durumumuz da böyle..)

Hele de, ne için öldüklerinin farkında bile olmayan, gencecik insanların cenazesidir, karşımızda duran.. İnsan o zaman daha bir yanmaz mı?

Yûnus Emre, ‘Şu dünyada göynür gönlüm, yanar özüm; / Yirmisinde ölenlere, göğ ekini biçmiş gibi..’ diyordu, 750 yıl öncelerde..

Ama, bu öldürmelere sevinenlerin sadece ‘teröristler’ olduğunu mu sanıyoruz?

Bizzat kendi halkımızın içinde, asırlarca birlikte yaşamış, aynı idealler için savaşmış, ağız dilleri farklı, ama kalb dilleri aynı olan insanlardan milyonlarca insan da, bugün, içine düşülen kavmiyetçilik fitnesi ve sarmalından dolayı bu ölümler karşısında sevinmektedirler..

Bu, ‘kemalist-laik-türkçü’ rejimin ve resmî ideolojinin devedikenleri, zakkum çiçekleri mesâbesindedir.. Sen, bu müslüman halkların resmî metinlerde, devletin adı olarak asırlarca duymadıkları bir ismi, ülkenin bütün kavimlerini, o kavimlerin kalblerine aykırı ve düşman, laik ve şovenist bir pota içinde eritmeyi hedef edinecek şekilde yüceltir; ‘Elhamdulillah müslümanım..’ potasında bütünleşmiş kavimler arasındaki bu aslî temeli tahrib eder ve onun yerine ‘Ne mutlu türküm diyene.. Türkiye türklerindir..’ gibi fitne çıkaracağı açık olan ve türk etnisitesinden olmayanları dışlayan, teslim olmaya çağıran, kendi kavmî kimlik ve özelliklerini redde çağıran lafları baştâcı eder isen.. 

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT

1 Yorum