1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ...

  4. Orta Afrika'da Ateşkes Sağlandı
Orta Afrika'da Ateşkes Sağlandı

Orta Afrika'da Ateşkes Sağlandı

Kenya'da Hristiyan Anti-balaka ile Müslüman Seleka grupları arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

A+A-

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan siyasi kriz sırasında çatışmalara giren silahlı Hristiyan Anti-balaka ile Müslüman Seleka grupları arasında Kenya'nın başkenti Nairobi'de ateşkes anlaşması imzalandı.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Hristiyan Anti-balaka ile Müslüman Seleka grupları arasında ateşkes anlaşmasının imzalanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün, Orta Afrika Cumhuriyet ve Afrika için büyük bir gün. Orta Afrika Cumhuriyeti'ni yeniden huzurlu ülkeler topluluğuna dahil edecek siyasi uzlaşmaya yönelik hızlı ve önemli bir gelişme kaydedildi" dedi.

Kenyatta, Orta Afrika Cumhuriyeti liderlerine, Nairobi'de varılan uzlaşıyı geliştirmeleri çağrısında da bulundu.

Kenya Ulusal Meclisi'nin eski Başkanı Kenneth Marende de, ateşkes anlaşmasının, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde barışın tesis edilmesinin önünü açtığını söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Seleka grubu üyelerinin, 2012 yılı Aralık ayında Hristiyan Cumhurbaşkanı François Bozize'ye karşı ayaklanması üzerine ülkede siyasi kriz patlak vermişti.

Bozize'nin Mart 2013'te devrilmesinden ve Müslüman Michel Djotodia'nın cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesinden sonra Hristiyan Anti-balaka ile Seleka grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Çatışmalar, 2,2 milyon kişinin de insani yardıma muhtaç olmasına yol açmıştı.

Michel Djotodia, geçen sene başında görevinden ayrılmıştı.

(AA)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT