1. HABERLER

  2. HABER

  3. Orduevlerine Neşter Vurulsun!
Orduevlerine Neşter Vurulsun!

Orduevlerine Neşter Vurulsun!

Türkiye’de 43 orduevi, TSK’ya ait 400 sosyal tesis ve 10 binlerce askeri lojman bulunuyor. 5 yıldızlı otel konforunda ve topluma kapalı olan bu yerler, demokrasiden yana tavır alan subaylara karşı baskı unsuru olarak kullanılıyor.

04 Ağustos 2011 Perşembe 00:35A+A-

Türkiye’de 43 orduevi, TSK’ya ait 400 sosyal tesis ve 10 binlerce askeri lojman bulunuyor. 5 yıldızlı otel konforunda ve topluma kapalı olan bu yerler, demokrasiden yana tavır alan subaylara karşı baskı unsuru olarak kullanılıyor. Askeri uzmanlar, yargı kararlarının işlemediği ve her türlü denetimden uzak olan orduevleri ile TSK’ya ait tesislerin, yeni Türkiye’ye yakışır şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

VUKUAT DOSYASI HAYLİ KABARIK!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile kuvvet komutanlarının Fenerbahçe Orduevi’nden gelen baskılar sonucu görevlerinden ayrıldıkları ve askerin sözcüsü gibi davranan Milliyet yazarı Fikret Bila’nın, istifa etmeyen tek kuvvet komutanı olan Orgeneral Necdet Özel’e yönelik “Orduevlerine rahat girebilecek mi?” tehditvari sözleriyle tekrar gündeme gelen orduevlerinin vukuat dosyası hayli kabarık. Ergenekon operasyonları başladığında haklarında gözaltı kararı bulunan muvazzaf ve emekli subayları orduevlerinden almak için gelen polislere, askeri yetkililer zorluk çıkarmıştı. Danıştay saldırısı kapsamında aranan Ergenekon sanığı emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin Fenerbahçe Orduevi’nde saklanmıştı.

BALYOZ’CULAR ORDUEVLERİNDE KORUMAYA ALINDI

Yine geçtiğimiz yıl Balyoz kapsamında haklarında tutuklama kararı çıkartılan ve aralarında 25 muvazzaf generalin de bulunduğu 102 subay, orduevleri ve askeri tesislerde gizlendiği için aradan 10 gün geçmesine rağmen yakalanamamıştı. Hatta 102 Balyoz sanığı arasında bulunan emekli Albay Ahmet Şentürk, Afyon’da saklandığı orduevinden para çekmek için dışarı çıkınca ancak polisler tarafından gözaltına alınabilmişti. 102 subayın, Genelkurmay Karargahı’nda yapılan plan doğrultusunda orduevlerinde gizlenerek, yakalama kararının iptal edilmeye çalışıldığı iddia edilmişti. Hükümeti devirmek için Türk jetlerini düşürmeyi ve camileri bombalayarak masum insanları öldürmeyi planlamakla suçlanan askerlerin, adalete teslim edilmemesi kamuoyunun tepkisini çekmişti. Karikatürlere yansıyan bu durum, Fenerbahçe Orduevi önünde toplanan sivil toplum kuruluşlarınca protesto edilmişti.

KATLİAM KARARI KALENDER’DE ALINDI

Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı kararının da Kalender Orduevi’nde alındığı öne sürülmüştü. Katliamın kilit tanığı olan JİTEM’in eski haber elemanı Erhan Özen, Ergenekon sanıkları Levent Ersöz, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin’in de katıldığı toplantıda, Zirve Yayınevi’yle ilgili eylem talimatının verildiğini ileri sürmüştü.

FENERBAHÇE’DEN ALTERNATİF RESEPSİYON!

Darbeciler için Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakan Orgeneral Işık Koşaner’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğindeki 29 Ekim resepsiyonuna katılmayarak Ankara Merkez Orduevi’nde alternatif resepsiyon düzenleme kararını da, Fenerbahçe Orduevi’ndeki emekli generallerden gelen baskılar nedeniyle aldığı iddia edilmişti. Apar topar Ankara’ya gelen eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Fenerbahçe Orduevi sakinlerinin alternatif resepsiyona ilişkin mesajını Karargah’a ilettiği öne sürülmüştü. Yine o dönemde Ergenekon sanığı Hurşit Tolon’un oğlu Tolga Tolon’un Merkez Oduevi’ndeki düğün töreninin resepsiyon kulislerine dönüşerek, düğüne katılan Işık Koşaner’in Köşk’e gitmemesi yönünde ablukaya alındığı iddiaları dillendirilmişti.

EMEKLİLİK KARARIYLA LÜKS KONUTU KAPTILAR!

İlker Başbuğ’un bizzat ilgilenerek Fenerbahçe Orduevi’nde yaptırdığı 10 adet rezidans tipi denizi gören süper lüks konut da emeklilik kararı sürecinde gündeme gelmişti. Bu konutlarda kalacak isimleri bizzat Başbuğ seçmişti. İki daire Işık Koşaner ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit için bekletiliyordu. Görevlerinden ayrılan ikili yeni dönemde ‘seçilmiş 10’lu olarak nitelenen grup arasına girecek.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT