1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Ordu Tam Bir Kapalı Kutu
Ordu Tam Bir Kapalı Kutu

Ordu Tam Bir Kapalı Kutu

30 yıllık Mübarek rejimine son veren Mısır, artık yavaş yavaş 34 yıl sonra sokaklara inerek yönetime el koyan ordunun atacağı adımları tartışıyor.

13 Şubat 2011 Pazar 07:02A+A-

 Cumali Önal'ın Analizi:

Ancak Mübarek rejiminin izlediği politikadan dolayı siyasetten uzak duran Mısır halkı için ordu tam bir kapalı kutu. Savunma Bakanı Muhammed Tantavi'den ordu komuta kademesindeki generallerin hemen hiçbiri halk tarafından tanınmıyor. ABD'nin her yıl verdiği 1 milyar 300 milyon dolarlık askeri yardımın Amerikan ve Mısır ordusu arasında çok yakın bir ilişki kurulmasını sağladığı yönündeki kanaat de halkın kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Geleneksel olarak siyasetten uzak duran ve halkın sorunlarıyla hiçbir şekilde uğraşmayan ordunun ülkeyi hızlı bir şekilde demokratik sisteme götürecek yol haritasını nasıl belirleyeceği, Müslüman Kardeşler'e karşı izleyeceği politikanın nasıl olacağı ve en önemlisi de gücü tam olarak eline geçiren ordunun bu güçten vazgeçip geçmeyeceği sorulan soruların başında geliyor.

Ordunun acilen el atması gereken sorunların başında şüphesiz siyaset mekanizması geliyor. Yıllarca iktidardaki Ulusal Demokratik Parti hegemonyasında yürütülen tek parti siyasetinden dolayı siyasal partilerin çok zayıf olduğu ülkede demokratik çeşitlilik için acilen siyasi bir reform yapılması gerekiyor. Uzmanlar güçlü siyasi partiler kurulmadan ülkenin demokratikleşmesinin çok zor olduğunun altını çiziyor. Siyasi parti kurması yasak olan Müslüman Kardeşler ülkenin halen en güçlü ve organize muhalif hareketi olarak değerlendiriliyor. Vafd, El Gad, Tagammu ve Nasırist başta olmak üzere halen faaliyet gösteren 20'den fazla partinin büyük çoğunluğu dış dünyaya demokratik bir görüntü verilmesi amacıyla ya rejim tarafından kuruldu ya da daha sonra rejimin baskıları sonucu zayıfladı.

Ülkede özgür bir seçim gerçekleştirilmesine engel olan yasaların da acilen düzenlenmesi gerekiyor. Mevcut yasalara göre devlet başkanı hem tüm siyasi mekanizmalara müdahale edebiliyor, hem de iktidar partisi dışındaki bir partinin seçimleri kazanması imkansız. Mübarek'in giderayak ordu darbesinin yolunu da açtığı yönündeki soru işaretinin yanı sıra ordunun bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceği yönünde ayrıntılı bir bilgi vermemesi, sadece demokrasiden bahsetmesi ordu ile ilgili belirsizlikler arasında yer alıyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT