1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Ordu, İsmet İnönü'nün Emrindeydi”
“Ordu, İsmet İnönünün Emrindeydi”

“Ordu, İsmet İnönü'nün Emrindeydi”

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, 27 Mayıs 1960 askerî darbesini gerçekleştiren Millî Birlik Komitesi üyelerinden 85 yaşındaki emekli Binbaşı Ahmet Er'i dinledi.

A+A-

Haber: Mustafa Kuşen

Komisyon üyelerine cuntaya neden katıldığını anlatan Ahmet Er, dönemin CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'yü suçladı. İnönü'nün "Sizi ben de kurtaramam. Şartlar olgunlaşınca ihtilâl meşru olur." yönündeki sözlerini hatırlatan Er, "Bu çok korkunç bir beyandır. Rahmetliyi tutan ordu içindeki grup çok yüksekti, yüzde 90 diyebilirim. Ordu onun emrindeydi." dedi.

Enver Yılmaz, Selçuk Özdağ, Cengiz Yavillioğlu, Şirin Ünal, Ahmet Toptaş ve Özcan Yeniçeri'den oluşan Darbe Komisyonu üyeleri, Ahmet Er'i dinlemek için Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Sünnetçiler köyüne gitti. Er'in evinin önünde gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı Enver Yılmaz, Ahmet Er'in sağlık sorunları sebebiyle görüşmeyi evinde yapmayı uygun gördüklerini ifade etti. Yılmaz, "Sayın Ahmet Er'in, 60 ve 61 yıllarına ilişkin birtakım tecrübe ve gözlemlerini dinleyeceğiz. Halen hayatta olan beş komite üyesi olduğunu biliyoruz, bundan sonra da onları dinleyeceğiz. Arkadaşlarımızın sorularına verilen cevaplara karşılıklı olarak bakacağız. Raporumuza girmesi gereken bölümlerle ilgili gerekli değerlendirmeyi de yapacağız." diye konuştu.

Komisyon üyelerine bilgi veren emekli Binbaşı Ahmet Er ise darbede kendi amaçlarının kültür hareketi başlatmak olduğunu ancak bunun diğer gruplar tarafından saptırıldığını öne sürdü. O dönemlerde okullarda yanlış bilgilerin öğretildiğini ve buna karşı çıktıklarını söyleyen Er, "27 Mayıs'a niçin girdiniz?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Biz o zaman kıtalarda subaydık. Gördük ki Türkiye'de partiler arası kavga şiddetlendi. İsmet İnönü, 'Sizi ben de kurtaramam.' dedi. 'Şartlar tamamen olgunlaşınca ihtilâl meşru olur.' sözünü söyledi. Bu çok korkunç bir beyandır. Sayın İnönü rahmetliyi tutan ordu içindeki grup çok yüksekti, yüzde 90 diyebilirim. Ordu onun emrindeydi. Zaten sonra bize istihbarat geldi, 1. Ordu'dan bir kurmay görmüş. Bu subayların, Demokrat Parti'nin elinden iktidarı alıp İsmet Paşa'ya teslim edecekleri haberi geldi. Onun üzerine biz de bu görüşe karşı olduğumuz için Türkeş ve arkadaşları olarak bir grup halinde bu hareketin içine girdik. Zaten Türkeş bunları mektubunda söylüyor. Bizim hareketimiz kültür hareketiydi ordu içinde ama buradan hızlanan ihtilâl grupları, mecburen bizi bu hareketin içine itti."

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT