1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Ordu Benim Kontrolümde Değil"
Ordu Benim Kontrolümde Değil

"Ordu Benim Kontrolümde Değil"

WikiLeaks, Erdoğan’ın AB Dönem Başkanı Bot’a “Ordu kontrolümde olmadığı için Ege’deki uçuşları durduramıyorum” dediğini iddia etti.

27 Ocak 2011 Perşembe 13:23A+A-

Wikileaks'de yayımlanan bir belgeye göre Avrupa Birliği'nin Aralık 2004'te Türkiye ile müzakerelere başlanması kararını almadan önce Başbakan Tayyip Erdoğan'dan Ege'deki operasyonları askıya almalarını istediği, Erdoğan'ın o tarihteki AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot'a "Ordu benim kontrolümde olmadığı için uçuşları durduramıyorum" dediği iddia edildi.

ABD'nin Lahey Büyükelçisi Clifford Sobel'in, 2004 yılında, o tarihte AB Dönem Başkanı olan Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile yaptığı görüşmelerin detaylarını içeren kripto Wikileaks'te yayımlandı. 3 Aralık 2004 günü, yani Türkiye ile müzakerelere başlanmasının kararlaştırıldığı AB zirvesinden 14 gün önce gerçekleşen görüşmede Türkiye de konuşuldu. Gizli kriptoya göre Bot, görüşme sırasında bir yandan ABD'li diplomata "Ege'deki askerî operasyonları askıya alması için Türkiye'yi ikna etme konusunda yardım edin" derken, diğer yandan da bu operasyonların Yunanistan'ı Türkiye'nin katılımına karşı kışkırtan bir bahane olduğuna dikkat çekti.

Kriptoda, 'Bot'a göre Türkiye Başbakanı (Tayyip) Erdoğan, kısa süre önce kendisine, bu uçuşları 'ordu, kontrolünde olmadığı için' durduramadığını söyledi" ifadesi yer alıyor.

Gül'e iletilen mesaj

Gizli kriptoda ayrıca Bot, Büyükelçi Sobel'e, 17 aralıktaki AB Konseyi toplantısında Türkiye için bir "evet" koparmaya kararlı olduğunu söylüyor. Türkiye'nin de, Ankara Antlaşması'nın Güney Kıbrıs'ın tanınmasına yönelik ek protokolüne imza koyması gerektiğini belirten Bot, aksi halde anlaşma olmayacağını ifade ediyor. Bu mesajı dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e ileten Bot, Gül'ün protokolün imzalanmaması konusunda kararlı olduğunu aktarıyor. Bot, protokolün imzalanması halinde Kıbrıs'ın ciddi baskı altına gireceğini, böylece Türkiye'ye yönelik ilave taleplerinden vazgeçeceğini de vurguluyor. Sobel'in "Türkiye'yle müzakereler ne zaman başlar" sorusuna ise Bot, "2005 sonu, 2006 başı" yanıtını veriyor.

Uçuşlar Balyoz döneminde artmıştı

Başbakan Erdoğan'ın, "Ordu kontrolümde değil, Ege'deki uçuşları durduramıyorum" sözleri Balyoz Harekât Planı kapsamında hazırlanan Oraj Planı'nı yeniden gündeme getirdi.

Oraj planına göre, kışkırtılan Yunan savaş uçaklarının bir Türk uçağını düşürmesi, bu başarılamazsa kendi uçağımızı kendimizin düşürmesi ve olayın Yunanistan'ın üzerine yıkılması hedefleniyordu. Balyoz Planı'nın hazırlandığı 2002-2004 döneminde Ege'de gerginliğin tırmandığı ve uçuş sayısının arttığı tesbit edilmişti.

2003 yılında artan it dalaşları nedeniyle Yunanistan, Türkiye'yi AB'ye şikâyet etmişti. 16 Mayıs 2003'te 25 Türk savaş uçağı, 60 kez Yunan hava sahasını ihlal etti. 10 Haziran 2003'te ise iki Türk F-16'sı bir yolcu uçağını taciz etti.

Yunan Savunma Bakanlığı, Türk savaş uçaklarının 2000 yılında 440, 2001'de 950, 2002'de 3200 kez hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti. Bakanlık, son beş ayda ise ihlallerin sayısının 1530'a ulaştığını öne sürdü.

Papandreu Erzurum'da sormuştu: Neyi ispatlamak istiyorsunuz

Ege'deki askerî operasyonlar, altı yılın ardından Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu'nun Erzurum ziyaretinde de gündeme gelmişti. Papandreu, 9 Ocak 2010'da Erzurum'da Başbakan Erdoğan'ın da bulunduğu büyükelçiler toplantısında konuşurken, sekiz Türk savaş uçağının 100 hanelik Eşek Adası üzerinde uçuş yaptığını belirterek, "Türkiye neyi ispatlamak istiyor? Bu ne anlama geliyor" diye sormuştu. Bir gün sonra hükümet kaynakları

tarafından basına TSK'nın Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesini istemediği için bu tür olaylara imza attığı bilgisi sızdırıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan da bir konuşmasında ülke ismi vermeden Türkiye'nin komşularıyla arasını bozmak isteyenler olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal ise Ege'deki uçuşların bakanlığın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini bildirmişti.

Taraf'ın derlediği bilgilere göre son bir yılda dört defa gerçekleşen Erdoğan- Papandreu buluşmasının üçünde Türk savaş uçakları Yunan adaları üzerinde uçuş yaptı. F16'lara uçuş talimatını kimin verdiği konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

TARAF

HABERE YORUM KAT

2 Yorum