Orban: Sınırı Geçen Göçmenler Tutuklanacak

11.09.2015 15:38
Orban: Sınırı Geçen Göçmenler Tutuklanacak
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’ya iltica etmek için sınırı geçen “yasa dışı göçmenlerin” gelecek haftadan itibaren tutuklanacaklarını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’ya iltica etmek için sınırı geçen “göçmenlerin” gelecek haftadan itibaren gözaltına alınacaklarını söyledi.

"Göçmenler son birkaç günde Macar yetkililere karşı geldi, tren garlarını işgâl etti ve kayıt olmamak için direndi" diyen Orban, "Yasa dışı göçmenlerin isyanıyla karşı karşıya olduğumuz göz önüne alındığında, polisimiz güç kullanmadan görevini olağanüstü biçimde yerine getirmiştir" diye konuştu.

Macar hükümeti, 15 Eylül'den itibaren çıkacak yeni göçmen karşıtı yasalarla sığınmacıların Sırbistan sınırından geçişine kesinlikle izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Orban, daha önce de "Türkiye gibi ülkelere AB fonundan para yardımı yapılarak göçmenlerin bu ülkelerde tutulmasını" teklif etmişti. Sağcı lider, Avrupa'nın kendi sınırlarını mültecilere karşı koruması gerektiğini de savunurken, gelenlerin statüsünün 'göçmen' olduğunu öne sürmüştü.

Kaynak: Reuters

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim