1. HABERLER

  2. HABER

  3. İNTERNET

  4. Opera'dan Ücretsiz VPN Hizmeti
Opera'dan Ücretsiz VPN Hizmeti

Opera'dan Ücretsiz VPN Hizmeti

Popüler internet tarayıcısı Opera, yeni sürümüne ücretsiz VPN hizmeti ekledi. Ücretsiz olan hizmet, sadece tarayıcıdaki bağlantıları kapsıyor.

A+A-

Opera tarayıcısı, geliştirici sürümüne ücretsiz ve sınırsız VPN (Sanal Özel Ağ) hizmeti ekledi. Bu özellik sayesinde tarayıcınızdan yapacağınız tüm bağlantılarda ağınızın getirdiği kısıtlamaları aşabilir ve anonim olarak internette gezebilirsiniz.

Geçen yıl Mart ayında SurfEasy adlı VPN hizmet sağlayıcısını satın alan Opera, bir yıl aradan sonra projeyi geliştiricilerin hizmetine açtı. Ücretli VPN hizmetleri tüm internet bağlantınızı yeniden yönlendirirken, Opera'nın bu hizmeti sadece tarayıcıdaki bağlantılarınızı kapsayacak.

Sağlıklı ve güvenli bir VPN hizmetinin fiyatının ortalama aylık 2 dolardan başladığı düşünüldüğünde, Opera'nın bu özelliğinin oldukça popüler olması bekleniyor. 

Şirketin blogundan yapılan açıklamada, "Herkes internette gizliliğini korumayı hak ediyor. Ücretsiz ve sınırsız bu hizmeti ekleyerek, artık ek indirme veya uzantı derdini ortadan kaldırdık" denildi.

Özellik çok yeni, o yüzden biraz kurcalayıp açmanız gerekiyor. Önce Opera'nın en yeni "geliştirici" sürümünü indirin. Ardından ayarlara girip, "Gizlilik ve Güvenlik" sekmesine tıklayın. VPN'i etkinleştir seçeneğine basın.

Opera tarayıcısına eklediği reklam engelleme özelliği ve hızlı bağlantı sağlayan Turbo özelliği ile de öne çıkıyor.

VPN nedir?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, basit bir anlatımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN'ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN'ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP'ler gibi) da kurtarırlar.

VPN'lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler.

Kaynak: TechCrunch

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT