1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Onurumuz Ayaklar Altına Alındı
Onurumuz Ayaklar Altına Alındı

Onurumuz Ayaklar Altına Alındı

Laden’in ABD operasyonu sonucu şehid edilmesine göz yuman işbirlikçi Pakistan hükümetine karşı muhalefetin tepkisi büyüyor.

09 Mayıs 2011 Pazartesi 05:19A+A-

Emperyalist işgalcilerin en korktuğu direnişçilerin başında gelen El Kaide'nin lideri Usame bin Laden'in, ABD operasyonu sonucu Pakistan topraklarında şehid edilmesi Pakistan muhalefeti ve halkının büyük tepkisine sebep oldu. İşbaşındaki hükümeti işbirlikçi olmakla suçlayan Pakistan muhalefeti, hükümetin derhal istifa etmesini istedi. Eski Başbakan Navaz Şerif'in partisi Pakistan Müslüman Birliği-N yetkilisi Şavdri Nisar Ali, düzenlediği basın toplantısında, "Bu operasyon onurumuzu, saygınlığımızı ayaklar altına almaktadır. Devlet Başkanı (Asıf Ali Zerdari) ve Başbakan (Yusuf Rıza Gilani) ya açıklama yapmalı ya da istifa etmelidir" dedi.

Emperyalist işgal devleti ABD ordusunun Pakistan topraklarında düzenlediği bir operasyonla El Kaide lideri Usame bin Laden'i şehid etmesi Pakistan halkı ve muhalefetini ayağa kaldırdı. İşbaşındaki Başbakan Yusuf Rıza Gilani liderliğindeki hükümeti, operasyona karşı kayıtsız kalmakla suçlayan muhalefetin tepkisi büyüyor.

Pakistan'da muhalefet, devlet ve hükümet başkanlarının Amerikan komandolarının Pakistan topraklarında hiçbir engelle karşılaşmadan bir eve girip Laden'i öldürmeleri konusunu açıklamaları, açıklayamıyorlarsa da istifa etmeleri gerektiğini bildirdi.

Eski Başbakan Navaz Şerif'in partisi Pakistan Müslüman Birliği-N yetkilisi Şavdri Nisar Ali, düzenlediği basın toplantısında, "Bu operasyon onurumuzu, saygınlığımızı ayaklar altına almaktadır. Devlet Başkanı (Asıf Ali Zerdari) ve Başbakan (Yusuf Rıza Gilani) ya açıklama yapmalı ya da istifa etmelidir" dedi. Nisar Ali, "Hükümet sessizliğini koruyor" diyerek böyle bir ihlalden sonra Pakistanlıların artık ülkelerinde kendilerini güvende hissetmediğini sözlerine ekledi.

Bu arada Cemaat-i İslamiye hareketinin liderliğindeki İslamcı örgütler ise, ABD'nin Pakistan'ın egemenlik haklarını hiçe sayarak gizli askeri operasyon düzenlemesini kınadı. İslamcı örgütler, ABD'nin, bin Laden'in nasıl öldürüldüğüne ilişkin açıklamasını yeterli bulmuyor ve açık deliller sunulmasını istediklerini söylüyor. İslamcı örgütler bu nedenle Pakistan hükümetini, gizli operasyondaki rolü nedeniyle istifaya çağırıyor. Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani, benzeri bir saldırının tekrarlanması halinde, ülkesinin Washington'la ilişkilerini yeniden gözden geçirebileceği uyarısında bulunmuştu.  (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum