1. HABERLER

  2. HABER

  3. Önsöz Toplatma Gerekçesi
Önsöz Toplatma Gerekçesi

Önsöz Toplatma Gerekçesi

Diyarbakır’da mahkeme, Özgür Halk ve Demokratik Modernite dergisi için bir reklamda Cengiz Çandar’ın “Öcalan’ın İmralı Günleri” kitabına yazdığı önsözün yeralmasını gerekçe göstererek toplatma kararı verdi.

31 Mart 2011 Perşembe 16:02A+A-

Yayın hayatına yeni başlayan Özgür Halk ve Demokratik Modernite isimli derginin ilk sayısı hakkında yasaklama, toplatma ve el koyma kararı verildi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi bu kararına, dergideki bir ilanda yer alan, gazeteci Cengiz Çandar'ın "Öcalan'ın İmralı Günleri" isimli kitaba yazdığı önsözü gerekçe gösterdi. Mahkeme kararında, kitap tanıtımında Çandar'ın "Abdullah Öcalan'ın İmralı serüveni dikkatle, satır satır, sözcük, sözcük bu kitapta okunduğu vakit birçok yerleşik kanaat sarsılacak, muhtemelen yerle bir olacak" ifadesi yer verilerek "PKK propagandası" yapıldığını savundu.

'Kürdistan' da gerekçede

Mahkeme kararında, üç ayda bir yayımlanan dergide yer alan makalelerde Abdullah Öcalan'dan "PKK lideri" olarak bahsedilmesi, fikir ve düşüncelerine yer verilmesi ve Türkiye'nin Güneydoğusu'na "Kürdistan" denmesini de yasaklama ve toplatma kararına gerekçe olarak gösterildi.

Önce toplatma, sonra karar

Mahkemenin kararına tepki gösteren derginin Yazıişleri Müdürü Deniz Köken, Anayasa'nın ifade ve basın özgürlüğüyle ilgili açık hükümlerinin kendileri için uygulanmadığını söyledi. Bir hukuk katliamı yapılarak dergilerinin ilk sayısına mahkeme kararından önce el konduğunu ifade eden Köken, kararın ise 24 saat sonra el konulan dergiler üzerinde inceleme yapılarak verildiğini belirtti. Hakkında herhangi bir mahkeme kararı olmayan "Öcalan'ın İmralı Günleri" isimli kitabın reklamında yer alan Cengiz Çandar imzalı önsözün de "örgüt propagandası" olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Deniz Köken kararın keyfi olduğunu belirtti.

Başbakan da Kürdistan'da

Derginin Yazıişleri Müdürü Köken şöyle devam etti: "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürdistan Federe Bölgesi'ne gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında Kürdistan teriminin karara gerekçe yapılması, 'ülke sınırları dışında yaşayan Kürtleri ve yaşadıkları coğrafyayı meşru görürüz, ancak kendi sınırlarımız içinde yaşayan Kürtlerin ne hak-hukuklarını tanırız, ne de coğrafyalarını kavramsallaştırmalarına izin veririz' anlamı taşımaktadır.

Türkiye'de alternatif düşünce paradigması geliştirerek Türkiye'nin düşünce dünyasına katkıda bulunmayı ve alternatif sistemler önermeyi esas alan düşünce ve kuram dergisi hakkında keyfi değerlendirme ve yorumlarla yasaklama, toplatma ve el koyma kararı verilmesi ifade ve düşünce özgürlüğünün çok açık ihlalidir."

TARAF

HABERE YORUM KAT