1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. ÖNDER’den 20 Farklı İlde Seçmeli Ders Çağrısı
ÖNDER’den 20 Farklı İlde Seçmeli Ders Çağrısı

ÖNDER’den 20 Farklı İlde Seçmeli Ders Çağrısı

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, ilkokul 4.sınıf, ortaokul ve lise öğrencilerinin seçmeli ders olarak Temel Dini Bilgiler, Hazreti Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri için teşvik kampanyası başlattı.

A+A-

19 Şubat tarihine kadar son tercihlerin yapılması gerektiğini hatırlatan ÖNDER, gençlerin asgari düzeyde din eğitimi almalarına katkı sağlayacak dersleri seçmeleri noktasında velilere ve öğrencilere çağrıda bulundu. ÖNDER Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak Türkiye genelinde hizmet veren İmam Hatip Mezunları dernekleri 20 farklı ilde basın açıklaması yaptı.

ÖNDER Genel Başkanvekili Mustafa Canbey, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde ilkokul 4. sınıf, ortaokul, lise öğrencileri ve velileri için en önemli noktanın seçmeli dersler konusu olduğunu belirterek, "Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hazreti Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz" dedi.

Canbey, ÖNDER'in "Geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür" parolasıyla temel din eğitiminin önemini ifade etmek için başlattığı teşvik kampanyasını, Fatih Yavuz Sultan Selim Ortaokulu önünde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

Ahlaklı bir toplumun yolunun, ahlaklı bireylerden geçtiğini ifade eden Canbey, ahlak eğitiminin ise Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

CANBEY: "AHLAK EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ"

Öğrencilerin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Hazreti Muhammed'in hayatını öğrenerek onu daha iyi tanımalarının ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşeceğini aktaran Canbey, şunları kaydetti:

"2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde ilkokul 4. sınıf, ortaokul, lise öğrencileri ve velileri için en önemli nokta seçmeli dersler konusuydu. Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hazreti Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır.

Kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerle çevrelenmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlışı ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir. Dinimize ait bazı pratik uygulamalar içingerekli olan bilgi ve becerileri küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız."

ÖNDER Genel Merkezi ile aynı anda Çorum, Van, Antalya, Kahramanmaraş, Amasya, Muğla, Düzce, Fethiye, Burdur, Ankara, Kırklareli, Kocaeli, Ardahan, Denizli, Hatay, Muş, Ordu, Siirt, Tekirdağ, Çorlu, Karaman, Kayseri ve Uşak’taki İmam Hatip Mezunları Dernekleri de ÖNDER Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yaptı. İllerde gerçekleşen basın açıklamasına STK’lar, yönetim kurulu üyeleri, veliler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Öğrencilerin bir sonraki yıl alacakları seçmeli derslerin ara dönemde tercih edilmesine de dikkat çeken mezun dernekleri, ailelerin bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarına da vurgu yaptılar.

onder1.jpg

onder2.jpg

onder3.jpg

onder4.jpg

onder5.jpg

onder6.jpg

HABERE YORUM KAT