1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Onbinlerce Filistinli Mescid-i Aksa'da
Onbinlerce Filistinli Mescid-i Aksa'da

Onbinlerce Filistinli Mescid-i Aksa'da

Ramazan ayının ilk Cuma namazını kılmak için onbinlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etti.

A+A-

Ramazan ayının ilk Cuma namazını kılmak için onbinlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Siyonistlerin, 40 yaş üstündeki Batı Şerialılara Ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni verileceğini duyurmasının ardından, Mescid-i Aksa'ya giden yollar üzerinde izdiham oluştu.

Sabahın erken saatlerinde askeri kontrol noktalarını geçerek Kudüs'e gelen Filistinliler, Aksa'nın yakınlarında da İsrail engeliyle karşılaştı. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi. Aksa'ya yürüyerek ulaşabilen on binlerce Filistinli, Ramazan ayının ilk haftasında Aksa'nın avlusunu hınca hınç doldurdu.

Mescid-i Aksa'da  AA muhabirine konuşan Hüsniye Amel (68), "Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Nablus'tan yola çıktım. İsrail askeri kontrol noktalarından geçerek de olsa Mescid-i Aksa'ya ulaşabildim elhamdulillah. Burada olduğum için çok mutluyum. Burası bizim mescidimiz ve ondan vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarım ise 40 yaşın altında oldukları için maalesef gelemediler" dedi.

Batı Şeria ve Gazze'de yaşadıkları için İsrail tarafından Kudüs'e geçişlerine izin verilmeyen Filistinlier, Aksa ve Kubbetu's Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdiler. Filistin Kızılayı'nın görevlendirdiği bazı Filistinliler, kalabalığın üzerine fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı.

(AA)

HABERE YORUM KAT