On maddede bilmediğiniz Mursi

31.01.2014 14:50

Hilal Kaplan

Hakikat savaşta ilk yaralanan şeydir. Hakikatin saydığım on maddeden daha karmaşık olduğunu ben de kabul ediyorum. Hatalar da olmuştur ki zaten Mursi de onları beyan etmiştir. Fakat onu sevin veya nefret edin fark etmez bu durumlara uygun görülen kişiyi daha iyi anlamak için bu gerçekler biraz yardımcı olabilir. Ümit ediyorum ki size hakikate ulaşma yolunda yardımcı olurlar.

Hakikate yaklaşmamızı sağlayacak ipuçlarından müteşekkil 10 gerçek var.

1-Mursi, Kur'an hafızıdır.

Mursi hakkında az bilinen gerçeklerden birisi, onun Kur'an'ı kalbi duygularla ezberlemiş olmasıdır. Bu, yabana atılacak bir özellik değildir ve övgüsü kendinden menkuldür. Hz. Peygamber 'Sizin (Müslümanlar) aranızdaki en hayırlı kişi Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir' buyurmuştur.

2-Mursi, zeki bir insandır.

Çoğunlukla Mursi'nin, aslında o kadar da zeki olmadığı düşünülür. Beceriksiz ve ahmak bir adam profili çizilir. Onu küçük görenler, onun hakkındaki düşünceleri provoke etmek için Mursi tarafından alınan birkaç kararı örnek verirler. U dönüşü vergileri, Luxor vali seçimi ve yargıda seçkinciliğe karşı verdiği mücadele bunlara örnek gösterilir. Fakat eldeki veriler gösteriyor ki Mursi, akademik olarak onu küçük görenlerden çok daha üstün bir noktadadır. Doktorası ve profesörlüğü vardır; Zagazig Üniversitesi Mühendislik Bölümü Başkanı'dır. Amerika'da çeşitli projelerde çalışmış ve misafir profesör olarak da görev yapmıştır. Ofisteki kısa vaktinde, kendilerini alanlarında ispatlamış kişilerin yanında makul bir başarıya imza atmıştır.

3-Apartmanda yaşar.

Mısır başkanlarının Kahire'nin çeşitli noktalarında sarayları vardı. Genişlikte birbiriyle yarışan, mobilyalarıyla göz dolduran yerlerdi. Mursi, başkanlık sarayına girmeye hak kazandığında, bunlardan hiçbirinde yaşamayacağına dair kendisine söz vermişti. Devlet meselelerini bu saraylarda görürken, sonrasında kiraladığı bir apartman dairesinde yaşamaya başlamıştı. İşte bu, dairesine çıkmak için bindiği asansör duvarlarına ölüm tehditleri yazılan bir cumhurbaşkanının şaşırtıcı yansıması ve bizim ona nasıl yaklaştığımızın resmi. Bir yanda Mursi'nin oturduğu evden daha büyük tuvaletleri olan diğer Müslüman 'liderler' (ki bu mübalağa değil) bir yanda da o...

4-Ölmekte olan kızkardeşi için iltiması reddetmişti.

Mursi Cumhurbaşkanı'yken, kızkardeşi de ciddi bir hastalıkla pençeleşiyordu. Hastanede onu ziyaret etmeye gittiğinde doktorlar, eğer Avrupa'ya ya da Amerika'ya gönderilirse daha iyi tedavi görebileceğini söylemişlerdi. Tek istedikleri, Mursi'den gelecek emir ve tıbbi tahliye uçağıydı. Fakat o, bulunduğu pozisyon nedeniyle ailesinin sıradan Mısırlılardan farklı olmadığını belirterek bu talebi reddetmişti. Böylece kızkardeşi, sıradan bir Mısırlı vatandaş gibi bir devlet hastanesi köşesinde vefat etti.

5-Ezan, onun konuşmasından daha önemliydi

Mursi, önemli bir konuşma yürüttüğü sırada ezan okunduğunu duydu. Gözardı etmek ve konuşmasına devam etmek yerine -hatta sessiz kalmak yerine- sesli bir şekilde okunan ezanı tekrar etti. Dindar genç Müslümanlar, liderlerinin dahî Allah'ın kelamı karşısında sustuğunu görünce çok etkilendiler.

6-Evsiz dul

Yukarıdaki video, Kahire sokaklarında yatan evsiz bir kadına ait... Bir gün bir araba onun yanında durdu ve Mursi bizzat kendisi inerek ona niçin sokaklarda yattığını sordu. Kadın da bir dul olduğu için ev kirasını ödeyemediğini ve sonunda kendisini sokakta bulduğunu söyledi. Mursi, Mısır'da hiçbir ananın böyle sıkıntı çekmemesi gerektiğini söyledi ve memurlara, kadına bir apartman dairesi tahsis edilmesini ve yeterli bir maaş bağlanmasını emretti. Darbeden sonra ise o kadın tekrar evsiz kaldı.

7-Hayır işlerine katılırdı

Bu resim, cumhurbaşkanı Mursi, Güney Asya'daki tsunami felaketinin ardından yüzbinlerce insanın öldüğü Endonezya'nın Banda Aceh kentine gittiğinde çekildi. Bir yardım faaliyeti için orada bulunan Mursi, tsunamiden kurtulanlar için kalacak yer inşa projesindeydi. Mursi, göreve geldiğinden beri kendisi ve ailesi çıkarına çalışan Mısır'daki derin devlet üyeleri gibi değildi. Beşşar Esed, cumhurbaşkanlığı için ona tebrik mesajı gönderdiğinde Mursi şöyle yanıtlamıştı: 'Seni, Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak görmüyorum.' Bütün protokollere rağmen, birçok masum insanın katiline karşı nezaket sınırlarında kalmamıştı.

8-Dünyanın en az kazanan lideri

Mursi cumhurbaşkanlığında kendisi ve ailesi için bir ödenek ayırtabilirdi. Onu geçelim, kendisine bir ev alabilirdi fakat aksine kiralık bir dairede yaşadı. Buradan da Mursi'nin dünya liderleri arasında en düşük ücretli olan kişi olduğu sonucu çıkıyor. Tekrar okuyun. Dünya. Üzerinde. Yıllık gelirinin 10,000 $ ile sınırlandırılmasını emretmişti. Zorla alıkonulması sırasında duyuldu ki aslında o maaşı da almamıştı. Ücretsiz hizmet etmişti.

9-Camideki sabah namazlarını nadiren kaçırırdı

Cumhurbaşkanı Mursi, cemaatle namazlara iştirak etme konusunda çok hassastı. Bu özelliği ise darbe destekçileri tarafından gösterişçilik olarak lanse edildi. Onların alaycılığını görmezden gelen Mursi, namazlarını kaçırmazdı ve Cuma hutbeleri esnasında gözyaşlarına gark olurdu.

10-Resim kullanmazdı

Çoğu Arap diktatörlüğünde olduğu gibi Mısır'da da 'hamiyetperver' liderlerin resimleri tüm binaların duvarlarını süslerdi. Mısır'da Mübarek'in bakışlarının üzerinizde olmadığı bir yere gidemezdiniz. Mursi seçildiğinde, kendi resminin hiçbir devlet dairesini asılmaması yönünde talimat verdi ve seleflerinin resimleri yerine Allah lafzını yerleştirdi. Bu politika ters tepti ve birçok Mısırlı bir kez daha evvelki liderlerine tapmaya başladı.

İmza: Yavuz Selim

Video ve fotoğrafları da içeren orijinal metin: www.muslimmatters.org/2014/01/21/10-things-didnt-know-president-mursi/

Yenişafak

  • Yorumlar 0
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim