1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Ölüm Kaydı Olan Tek Bir Kişi Seçmen Kütüğünde Yok"
"Ölüm Kaydı Olan Tek Bir Kişi Seçmen Kütüğünde Yok"

"Ölüm Kaydı Olan Tek Bir Kişi Seçmen Kütüğünde Yok"

YSK Başkanı Güven, vefat eden kişiler adına seçmen bilgi kağıdı gönderildiği iddialarıyla ilgili "MERNİS'te ölüm kaydı işlenen tek bir vatandaşımızın seçmen kütüklerinde kaydı yoktu" açıklaması yaptı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven,  yaptığı yazılı açıklamada, bir siyasi parti genel sekreterinin, 21 yıl önce vefat etmiş kişilere seçmen bilgi kağıdı gönderildiği, bazı vatandaşların seçmen bilgi kağıtlarının yanlış adreslere iletildiği, şikayetlere karşın YSK'nın suskun kaldığı iddialarında bulunduğunu bildirdi.

YSK olarak ilgili partiye bunun mümkün olmadığını ilettiklerini belirten Güven, iddialara ilişkin varsa belgelerin gönderilmesini istediklerini, aksi halde açıklamanın tekzip edileceğini duyurduklarını kaydetti.

Güven, partiden gelen yazıda, iddialara ilişkin belgelere yer verilmediğini, hangi şikayetlere cevap alınamadığının belirtilmediğini, "YSK'nın siyasilerin açıklamalarını tekzip etme yetkisi olmadığının" ifade edildiğini aktardı.

Anayasa'nın 79. maddesi uyarınca, "Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme, kesin karara bağlama" görevinin YSK'a verildiğini hatırlatan Güven, "Yüksek Seçim Kurulu siyasi tartışmaların dışında kalma gayreti içindedir. Ancak doğru olmayan haberlere cevap verilmemesi ise iddiaları kabul anlamına gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Siyasi partilerle paylaşılıyor"

YSK'nın seçimin başlangıç tarihi itibariyle Adres Kayıt Sistemi'nden seçmen niteliğini taşıyan kişilere ait kayıtları alarak seçmen kütüğünü oluşturduğunu vurgulayan Güven, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

" Seçmen Kütüklerinin kesinleşme tarihinden önce, ölen ve MERNİS'te ölüm kaydı işlenen tek bir vatandaşımızın seçmen kütüklerinde kaydı yoktur. Somut bilgi vermeden, kamuoyuna doğru olmayan açıklama yapmak ve bu açıklama üzerinden haberler oluşturmak, seçimi tartışmalı hale getirmek doğru değildir."

"YSK'da itiraz edilen ve bekleyen dosya yoktur"

İtirazlara cevap verilmediği yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını bildiren Güven, şunları kaydetti:

"YSK'da itiraz edilen ve bekleyen dosya yoktur. İtirazlar günlük olarak karara bağlanmaktadır.  Seçmen kütüklerinde ölüseçmen olduğuna ilişkin tek bir itirazla bile YSK'ya başvurulmamışken, böyle bir başvuru yapılmadan, kamuoyunda günlerdir seçmen kütüklerinde ölü seçmen olduğuna ilişkin algı oluşturarak, 'siyasilerin açıklamalarını tekzip etme yetkin yoktur' demek anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.  Seçmen kütükleri, yaşayan veseçmen niteliğine sahip T.C. vatandaşlarının bilgilerinin MERNİS'ten alınması ile oluşturulmaktadır. Dolayısıyla iki seçim arasında ölenlerin listesi tutulmamaktadır. Her iki seçimde seçmen kütükleri ve listeleri partilere verilmektedir. Siyasi partiler iki seçim arasında ölenlerin listesini YSK'dan değil Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden talep etmelidir. Bu bilginin muhatabı YSK değildir."

AA

HABERE YORUM KAT