1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Ölü Çocuklar Listesinde 472 Çocuk
Ölü Çocuklar Listesinde 472 Çocuk

Ölü Çocuklar Listesinde 472 Çocuk

'Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi'nin verdiği rakamlara göre 22 yılda bu şekilde ölen çocuk sayısı 472.

19 Nisan 2011 Salı 23:52A+A-

Canan Saldık, Ceylan Önkol, Oğuzcan Akyürek, Rujiyan İdem, Edanur Avcı ve en son 8 yaşındaki Baran Özyolcu, ya unutulan askerî mühimmattan öldü ya da kışladan gelen bir kurşuna hedef oldu.

'Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi'nin verdiği rakamlara göre 22 yılda bu şekilde ölen çocuk sayısı 472. Kışlaların şehrin içinde kalması, büyükler kadar çevrede oyun oynayan küçükler için de en önemli tehlike.

Ağrı Patnos'ta 34. Mekanize Tugay Komutanlığı civarında hayvan otlatırken oynadıkları bombaatarın patlaması üzerine hayatını kaybeden 8 yaşındaki Baran Özyolcu'nun ölümü, gözleri bu şekilde ölen çocuklara çevirdi. 16 Nisan'da gerçekleşen olayda, diğer çocuklar 8 yaşındaki Mahsun Duru ve kuzeni 9 yaşındaki Sedat Duru hastaneye kaldırılmıştı.

1989 ile 2011 yılları arasında kışlalardaki atış talimi sırasında öldürülen çocukların sayısı Baran'la birlikte 472 oldu. Bu sayının artışında, şehir merkezlerindeki kışlaların da büyük etkisi bulunuyor. Bilecik Jandarma Komutanı Albay Ertan Yıldız da, görev yaptığı Van Hacıbekir Kışlası yakınında ölen Canan Saldık'la ilgili yargılandığı askerî mahkemede, "Kazanın yaşanmasında asıl neden, kişisel kusurdan ziyade, atış alanının şehrin genişlemesiyle meskûn mahal içinde kalmasıdır. Şimdiye kadar 10 ilde görev yaptım, bu yerlerde uygun bir atış alanı görmedim." savunmasını yapmıştı.

'Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi'nin rakamlarına göre, 1989 ile 2011 yılları arasında tam 472 çocuk, şehir içinde kalan kışlalarda atış talimi yapılırken ya da bölgede unutulan silahlarla öldü veya öldürüldü. Bu tür olaylar 90'lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha çok yaşandı. Bu dönemlerde çatışma ortamında, köy ve ev baskınlarında ölen çocuklar, daha sonra toplumsal olaylarda ya da güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymadıkları için hayatını kaybetti. Son olarak da buna şehirlerin genişlemesi üzerine kışlaların şehir içinde kalması ve kışladan yapılan atışlarla ölümler eklendi. Üç gün önce hayatını kaybeden Baran Özyolcu, 2011'in ilk kaybı. 2010 yılında 13, 2009 yılında 9 çocuk hayatını bu şekilde kaybetti. Baran'ın öldüğü Ağrı'da 1992-2000 yılları arasında hayatını kaybeden çocuk sayısı 12.

HEPSİ BARAN GİBİ ÖLDÜ

28 Eylül 2009'da Lice'de hayvanlarını otlatırken gerçekleşen patlamada hayatını kaybeden Ceylan Önkol 14 yaşındaydı. Ceylan'ın ailesi, yakındaki karakoldan ateş edilmiş olabileceğini söylerken, 9 ay sonra açıklanan raporda Ceylan'ın elindeki tahrayla bombaatar mühimmatına vurduğu için hayatını kaybettiği belirtildi. Van'da Mustafa Muğlalı Kışlası atış poligonu yakınında oynayan 4 çocuk yaralandı. 25 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen bu olaydan sonra 13 yaşındaki Oğuzcan Akyürek öldü. Şırnak'ın Aslantepe köyü civarındaki askerî kulübe yakınında oynarken buldukları cismin patlaması sonucu ağır yaralanan iki kardeşten Rujiyan İdem öldü. 11 Kasım 2010'da ölen İdem 4 yaşındaydı. 4 Kasım 2010'da Safranbolu'daki evinin önünde oyun oynayan 4 yaşındaki Edanur Avcı, bir kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu öldü. Kurşunun, 4 kilometre uzaklıkta bulunan 125'inci Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'ndan geldiği belirtildi.

EMİNE DOLMACI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT