Olof Palme Cinayetinde PKK Şüphesi

11.04.2015 19:52
Olof Palme Cinayetinde PKK Şüphesi
İsveç Başbakanı Olof Palme'nin 29 yıl önce öldürülmesini araştıran grubun başkanı Melander, cinayetin PKK ve Güney Afrika istihbaratı üzerinden tekrar araştırılmaya başlandığını açıkladı.

İsveç Başbakanı Olof Palme'nin 29 yıl önce öldürülmesini araştıran grubun başkanı, cinayetin, eskiden beri şüpheli olan PKK ve Güney Afrikalı istihbarat ajanları üzerinden tekrar araştırılmaya başlandığını söyledi.

İsveç'in Aftonbaldet gazetesine konuşan Palme Cinayeti Araştırma Grubu Şefi Hans Melander, suikastın arkasında PKK'nın bulunduğuna dair onlarca delil ve şahit bulunduğunu, son günlerde yeni delillere ulaştıklarını açıkladı. 

Ancak Melander, bu delilleri şu anda kamuoyuna açıklayacak durumda olmadıklarını ifade etti.

Aftonbladet gazetesinin polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde cinayete ilişkin iki ihtimal üzerinde durulduğu belirtildi. Bunlardan birincisinde, Olof Palme'yi sinemaya giderken bir kişinin gördüğü, silahını alarak sinemanın yakınına geldiği ve burada Palme'yi beklediği ifade edildi. Sinemadan çıkan Palme'nin bu kişi tarafından öldürdüğü ve bu kişinin de PKK'lı olabileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

Gazetenin polise dayandırdığı ikinci ihtimalde ise Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığına dayanan "apartheid" siyasetine karşı olan Palme'nin, Güney Afrikalı beyazların yönettiği "istihbarat ajanları" tarafından öldürüldüğü olasılığının araştırıldığı kaydedildi.

İsveç'te 1969-1976 ve 1982-1986 arasında başbakanlık yapan sosyal demokrat Olof Palme, 28 Şubat 1986'da eşiyle sinemaya gittikten sonra sokakta vurularak öldürülmüştü. Hala aydınlatılamayan Palme cinayetinde PKK ve Güney Afrika istihbaratının yanı sıra Yugoslav gizli polisi ile İsveç'in kendi iç güvenliği de şüpheliler arasında gösterilmişti.

(AA)

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim