1. HABERLER

  2. HABER

  3. Olmayan Sendikanın Başkanı! Eminağaoğlu
Olmayan Sendikanın Başkanı! Eminağaoğlu

Olmayan Sendikanın Başkanı! Eminağaoğlu

Meclis'i karıştıran hakim Eminağaoğlu, Yargıçlar Sendikası başkanı ancak resmi kayıtlara göre, öyle bir sendika yok.

A+A-

Hükümetin verdiği HSYK'nın yapısını değiştiren kanun teklifi, günlerdir tekme tokat TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülüyor. Gerilimin en büyük sebebi ise, görüşmelere "korsan" katılan Yargıçlar Sendikası Başkanı hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun kışkırtmaları. Eminağaoğlu, ilk gün komisyona gelmiş; söz istemeye kalkınca ortalık adeta savaş alanına dönmüştü.

Muhalefetle iktidarı karşı karşıya getiren Eminağaoğlu, ikinci gün de aynı yola başvurunca Komisyon başkanı Ahmet İyimaya tarafından, "Sizi komisyon çağırmadı" diyerek salondan çıkarılmıştı. CHP'nin toplantılarda koruma altına aldığı Eminağaoğlu'nu ilk gün salona CHP milletvekili İsa Gök'ün getirdiği öğrenildi. Bu arada ufak bir araştırma yapan AK Parti Grup Başkanlığı, Yargıçlar Sendikası'nın yasal bir sendika olmadığını ortaya çıkardı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından gönderilen resmi belgede, Yargıçlar Sendikası adında bir sendika kaydının bulunmadığı belirtildi. Bu duruma ilk tepki gösteren, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler oldu. Twitter hesabından açıklama yapan İşler, "CHP'liler çakma sendikanın başkanını TBMM'ye getirerek provokasyon yapıyor. Meclis korsan eylem yeri değil, milli iradenin tecelligahıdır" dedi. 

Yargıçlar Sendikası'nın internet sitesinde yer alan duyuruda ise, "Yasal olarak kurulduk ancak devlet engellemeye çalıştı" deniliyor. Polis kayıtlarına göre resmi olarak kurulduğu ileri sürülen sendikanın yönetim kurulunda kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimler dikkat çekici. Bunlardan biri son günlerde Danıştay kararı ile serbest olmasına rağmen başörtülü avukatları duruşmadan çıkartan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ… Karadağ, sendikanın genel sekreteri. Sendika genel başkan yardımcısı İstanbul Anadolu yakası 31. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Tamer Akgökçe de meslektaşı Karadağ gibi başörtülü avukatları duruşmaya almayan bir hakim. 

Türkiye

HABERE YORUM KAT

1 Yorum