1. HABERLER

  2. HABER

  3. Olaylara Çok Sayıda Asker de Katılmış
Olaylara Çok Sayıda Asker de Katılmış

Olaylara Çok Sayıda Asker de Katılmış

İranlı Hıristiyan Saman Mohaghegh ile bir astsubay da gezi olayları kapsamında gözaltına alındı.

A+A-

Taksim Gezi Parkı nedeniyle Ankara’da yapılan protestolarda güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırılar yapanlar arasında bir İranlı Hıristiyan ile bir astsubay da çıktı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda astsubay çavuş olarak görev yapan şahsın polise taş attığı ve ara sokaklarda barikat kurduğu tespit edildi. Ankara’da kurulan Pers Hıristiyan Kilisesi mensubu olan İranlı’nın facebookta Kur’an’ı Kerim’in ateşler içinde olduğu bir resmi ve Pers İmparatorluğuna ait olan ve Türkiye topraklarının da içinde bulunduğu bir harita resmini paylaştığı öğrenildi.

Olaylara Çok Sayıda Asker de Katılmış

Taksim Gezi Parkı protestoları kapsamında Ankara’da devam eden ve güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırıların gerçekleştiği olaylarda 16 Haziran Pazar günü taş atan gruplar içerisinde bulunduğu ve ara sokaklarda barikat kurduğu tespit edilen Fatih Yalan isimli şahıs gözaltına alınarak Ankara TEM Şube Müdürlüğüne getirildi. Yapılan incelemelerde şahsın Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda astsubay çavuş olarak görev yaptığının tespit edildiği öğrenildi. Astsubay Yalan, ifade alma işlemlerinin ardından askeri inzibata teslim edilirken Yalan’la birlikte gün içerisinde çok sayıda askerin de olaylara katıldığının tespit edildiği, bu kişilerin de kimlik tespitinin ardından askeri inzibata teslim edildiği kaydedildi.

Balgat’ta Pers Hıristiyan Kilisesi Kurmuşlar

Taksim Gezi Parkı protestoları kapsamında Ankara’da devam eden ve güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırıların gerçekleştiği olaylarda polise taş atan gruplar içerisinde bulunduğu gerekçesi ile İran uyruklu Saman Mohaghegh gözaltına alındı. Şahsın üzerinde sığınmacı kartının bulunduğu öğrenilirken, Hıristiyan inancına mensup olduğu, dininden ötürü İran’da kendisine işkence yapıldığı gerekçesi ile 18 Ocak 2013 tarihinde Türkiye’ye gelerek sığınma talebinde bulunduğu belirlendi. Mohaghegh’in facebook/saman.satan adıyla üyeliğinin bulunduğu, burada Kur’an’ı Kerim’in ateşler içinde olduğu bir resmi ve Pers İmparatorluğuna ait olan ve Türkiye topraklarının da içinde bulunduğu bir harita resmini paylaştığı belirlenirken, şahısla yapılan ilk mülakatta; öğle saatlerinde Balgat’ta bulunan Pers Hıristiyan Kilisesi’ne gittiğini, çıkışta iş aramak amacıyla Kızılay’a geldiğini ve olayların içerisinde kaldığını, olayla ilgisinin olmadığını beyan ettiği öğrenildi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT