1. HABERLER

  2. HABER

  3. Oktay Ekşi Sonunda İstifa Edebildi
Oktay Ekşi Sonunda İstifa Edebildi

Oktay Ekşi Sonunda İstifa Edebildi

CHP rozeti takan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi tepkilere daha fazla dayanamadı ve istifasını sundu. Ekşi'den nöbeti devralan ise Cumhuriyet gazetesinden bir isim...

18 Ocak 2011 Salı 14:34A+A-

CHP'ye katılan Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığı'ndan nihayet istifa edebildi. Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Oktay Ekşi, siyasi görevlerini tam olarak yapabilmek ve Basın Konseyi'nin bağımsız, tarafsız kimliğine gölge düşürmemek için Basın Konseyi Başkanlığı'ndan ve Yüksek Kurul üyeliğinden istifa etti." denildi.

Açıklamada yer verilen Oktay Ekşi'nin istifa mektubu ise şöyle:

"Basın Konseyi Yüksek Kuruluna... Yaşamımın yeni döneminde siyaset platformuna adım attım. Bu dönemde partimin vereceği görevleri tam olarak yapabilmek ve o sıfatımın Basın Konseyi'nin bağımsız, tarafsız kimliğine gölge düşürmesini önlemek isterim. 22 Ekim 1988'den beri büyük bir onur sayarak yürüttüğüm başkanlıktan ve Yüksek Kurul üyeliğinden o nedenle istifamı arz ediyorum. Kendi çalışmaları üzerinde hiçbir dış müdahaleye izin vermeyeceğine ant içmiş olan Basın Konseyi'nin, ülkemizde daha özgür ve daha saygın bir basın yaratmak yolunda 23 yıldır aralıksız sürdürdüğü çabaları bundan böyle de aynı vakar ve kararlılıkla yerine getireceğine eminim. Bu düşünce ve inançla ayrılıyor ve Konseyimize daha büyük başarılar diliyorum. Saygılarımla."

Nöbeti Ekşi'den Birgit Devraldı

Gazeteci yazar Oktay Ekşi'den boşalan Basın Konseyi Başkanlığına, Orhan Birgit seçildi. Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit, seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, şunları söyledi:

"Basın Konseyi Başkanlığını 22 yılı aşkın bir süredir yöneten ve kurumsallaştırılmasında sorumluluk yüklenen Oktay Ekşi'den nöbeti oylamanızla devraldım. Basın Konseyi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir kurum ve kuruluşun ne yanında ne de karşısında yer almama ilkesini sürdürecektir."

HABERE YORUM KAT