1. HABERLER

  2. HABER

  3. Okmeydanı'nda Örgüt Operasyonu; 43 Gözaltı
Okmeydanı'nda Örgüt Operasyonu; 43 Gözaltı

Okmeydanı'nda Örgüt Operasyonu; 43 Gözaltı

Okmeydanı'nda iki kişinin ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına neden olan olaylardan bir gün sonra başlatılan şafak operasyonunda 5'i çocuk olmak üzere toplam 43 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İstanbul'da son aylarda sokakta yaşanan şiddet eylemlerinin artması üzerine İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

Okmeydanı, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Sancaktepe'de, polise molotoflu saldırı düzenleyen, bomba atan ve polis memurlarını yaralayan zanlılar binlerce saatlik kamera görüntülerinden tek tek tespit edildi ve operasyon emri verildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonunda sabah erken saatlerde başlayan operasyonda, polis helikopteri de havadan destek verdi. Yapılan operasyonda, Uğur Kurt'un ölümünden hemen önce polise molotof kokteyli ile saldırarak polisin silah kullanmasına neden olan bir molotofçunun da aralarında bulunduğu 5'i çocuk 43 kişi gözaltına alındı.

Polis, örgütün karargah evi olarak kullandığı çelik kapılı bir eve de itfaiye aracının yardımıyla çatıdan girdi. Bazı örgüt yandaşları, karargah evin bir odasında bulunan çok gizli kayıtların bulunduğu bilgisayar harddisklerini ve bazı dokümanları yakarak imha etmeye çalıştı.

POLİSE LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNANLAR GÖZALTINDA

Operasyonlar sırasında, Cinayet Bürosu'nda görevli başkomiser Cihat Kaya Er'i linç ettirmek istediği ileri sürülen bir kadın da gözaltına alındı. Polise bomba atarken görüntülenen bir bombacı da gözaltına alınan zanlılar arasında bulunuyor.

Yapılan operasyonlar sırasında örgütün Okmeydanı'nda karargah evi olarak kullandıkları yerde çok sayıda örgütsel dokümanlar ele geçirildi. Gözaltına alınan zanlıların gizlendikleri ev ve işyerlerinde ise 3 adet tabanca, 2 adet av tüfeği, 2 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet parça tesirli bomba, demir sapan, maske ve baretler ile çok sayıda molotof kokteyli ve malzemeleri ele geçirildi.

Şafak operasyonunda gözaltına alınan zanlıların 28'inin DHKPC ve Dev-Genç mahalli alan sorumlusu olduğu, 12'sinin PKK'ya yakınlığıyla bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH) üyesi, 5'inin de çocuk olduğu belirlendi. Gözaltına alınan YDGH üyelerinin, Sancaktepe Kaymakamlığı'nın bombalanması, polis araçlarının Molotoflu kokteyli saldırı düzenlenmesi gibi çok sayıda eyleme karıştıkları belirlendi.

Operasyonda yakalanan ve olaylara karıştığı tespit edilen 5'i çocuk 43 zanlı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan doktor kontrollerinin ardından gözaltına alındı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum