1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ogün Samast'a 21 Yıl Ceza Verildi
Ogün Samasta 21 Yıl Ceza Verildi

Ogün Samast'a 21 Yıl Ceza Verildi

Hrant Dink'i öldüren Samast 21,5 yıl hapse mahkum oldu. Samast, mahkemede yine Çölaşan ve Özkök'ü suçladı.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 15:10A+A-

Çocuk mahkemesi Hırant Dink Davası'nda Ogün Samast'ın cezasını belirledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken öldürülen Hrant Dink'le ilgili yargılanan Ogün Samast, 21 yıl altı ay ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan olmak üzere bu suçtan ve ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Mahkeme Başkanı Celal Ünal, Ogün Samast'a son sözünü sordu. Samast, herhangi bir diyeceğinin olmadığını söylemesi üzerine Hakim Ünal, kararı açıkladı.

Karara göre Samast, 'kanıtlanan eylemine uyan Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Samast'ın suç tarihindeki yaşının 16 yaşını bitirmiş 17 yaşını tamamlamaması gözetilerek ceza, 21 yıl 6 aya indirildi.

Ogün Samast'a ayrıca, 'yasak silah taşıma' suçundun 2 yıl hapis ve 900 TL adli para cezası verildi. Suç tarihindeki yaşı gözetilerek 3'te 1 oranında indirime gidilip ceza 1 yıl 4 ay hapis, 600 TL de para cezasına düşürüldü.

Ogün Samast'ın tutukluluk süresi de göz önünde bulundurularak 15 yıl hüküm giymesi bekleniyor.

Yine Çölaşan ve Özkök'ü suçladı

Hrant Dink cinayeti davasının karar çıkması beklenen duruşmasında Ogün Samast, son savunmasını yaptı. Samast, mahkemeye sunduğu 2 ayrı dilekçesinde bazı gazetecileri ve gazeteleri suçlayarak, "Ben nereden bilirdim Agos'u, Dink'i? Bunlar da vicdan katilleridir." dedi.

Çok sayıda asker ve sivil polis tarafından korunan Samast, İstanbul Adalet Sarayı'na taşınan 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma salonuna alındı. Duruşma saat 11:40'da başladı.

Dink ailesinden kimsenin katılmadığı duruşmada ailenin çok sayıda avukatı hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı, tasarlıyarak adam öldürmek suçundan Ogün Samast'ın tutukluluğunun devamını, 6136 sayılı silah bulundurmak suçundan ise tutuklu kaldığı sürenin dikkate alınarak tahliyesini istedi.

Ardından söz verilen Ogün Samast, 7 ve 8 sayfadan oluşan iki dilekçeyi mahkemeye sundu. Dilekçelerini mahkeme huzurunda okuyan Samast, 7 sayfalık ilk dilekçesinde Emin Çölaşan ve Ertuğrul Özkök'ün yazdığı yazılardan, Hürriyet ve Vatan gazetelerinin attığı manşetlerden etkilenerek suçu işlediğini ve bundan dolayı yüzde 54 oranında Özkök, Çölaşan, Vatan ve Hürriyet gazetelerinin suçta payı olduğunu iddia etti. "Ben nereden bilirdim Agos'u, Dink'i? Bunlar da vicdan katilleridir. Neden getirilmiyorlar anlamadım." diyen Samast, 8 sayfalık ikinci dilekçesinde de aldığı kötü eğitim ve cahilliğinden bahsederek bu etkenlerin de suçu işlemesinde yüzde 25 katkı yaptığını öne sürdü.

Samast, 2. dilekçesinde ise yabancı bilim adamlarının bilimsel tezlerini iddialarına dayanak yaptı. Samast, konuşmasının sonunda, iki dilekçesinin göz önünde bulundurulup anayasa ve kanunlar gerektirdiği şekilde ceza verilmesini talep etti.

Samast'ın konuşmasının ardından avutakının hazırladığı 29 sayfalık son savunmanın okunmasına geçildi.


 

HABERE YORUM KAT